Home » Shëndetësi

Peshevë: Masat që ka ndërmarrë Shtabi Komunal për Situata të jashtëzakonshme

Shtabi Komunal për Situata të Jashtëzakonshme mbanë mbledhjen e tij të rregullt Në mbledhjen e mbajtur sot më datë 10 Nëntor 2020, Shtabi Komunal ka analizuar situatën momentale lidhur me pandeminë, ku në bazë të raportit të dhënë nga drejtori i Shtëpisë së Shëndetit dhe pas shumë diskutimeve, ka nxjerrë këto konkluzione: – Shtabi Komunal për S.J. në Preshevë... 

TË GJEJMË ARËSYEN PËR T’I MBAJTUR LARG SHQETËSIMET PSIKOLOGJIKE NGA KJO LUFTË BIOLOGJIKE- COVID-19

Lule Alidema, Psikologe  * Situata me covid-19 vetëm sa po vjen e po rëndohet!  Duket qartë se sa po përparon këto ditë.  Numri i të prekurve me virus është shumë i lartë, nuk dijmë saktë kush është i infektuar e kush do infektohet!  Rrethi aq është ngushtuar saqë vështirë të menagjohet.  * Konfuzion deri në ekstrem!  Gati nëntë... 

Apeli i mjekes/ “Neglizhenca më e vogël mund t’ju kushtojë jetën”

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në rubrikën e pyetjeve të ngritura nga qytetarët për COVID-19, ka publikuar mesazhin e prof. Silva Bala nga spitali COVID 2. Në përgjigjen e saj, mjekja e njohur thekson se shëndeti është gjeja më e çmuar që ka secili prej nesh ndaj dhe në këtë kohë pandemie kujdesi për të duhet të jetë i shtuar. Pyetjes... 

Shtëpia e Shëndetit në Preshevë, përfituese e programit “Paga ime e parë” përmes Entit për Punësim

Shtëpia e Shëndetit në Preshevë, njofton të interesuarit se program i cili jepet përmes Entit për Punësim Republikan, përfituese e të njëjtit është edhe shtëpia e shëndetit. Shtëpia e shëndetit në Preshevë, fton të gjithë të interesuarit të cilët plotësojnë kushtet për teknik apo teknike medicinale të aplikojnë në linkun e mëposhtëm. Në njoftimin e tyre thuhet: PAGA... 

NJERIU DOMOSDOSHMËRI PËR NJERIUN!

Lule Alidema, psikologe klinikeNjeriu si qënie njerëzore për një jetë normale duhet të jetë i përmbushur nga nevojat.Në psikologji flitet për nevojat bazike, egzistenciale dhe për ato dytësore që nuk kushtëzojnë jetën e njeriut!Për plotësimin nevojave bazike sigurisht se një rol të rëndësishëm apo kyç luan faktori njeri!Madje, nëse analizojmë më thellë duke filluar... 

QË TË MOS ZHGËNJEHENI, ULENI PRITSHMËRINË

Lule Alidema, Psikologe klinike   Çdo individ është ndryshe nga tjetri, si në aspektin fizik, ashtu edhe në atë psikik. Vërtetë është një femomen që na bën të ndryshëm nga njëri tjetri, sigurisht se është një mundësi vetëdijësimi të bëjmë dallimin e sjelljeve tona, mes asaj që duhet vepruar dhe asaj që nuk duhet, po pse jo edhe të mësohemi, çoftë me... 

Shtëpia e shëndetit në Preshevë, ka publikuar statistikat e Covid -Ambulantës për muajin korrik

Info statistikat në Covid Ambulancën e shtëpisë së shëndetit në Preshevë për muajin #Korrik01.07 – 31.07.2020 296 pacientë janë paraqitur në kontrollë44 pacientë me test të shpejtë “Elisa” kanë dalë pozitiv (15% të testuarve) Mosha mesatare 57 vjet13 pacient me PCR test janë konfirmuar pozitiv (4% e të testuarve)Mosha mesatare 47 vjet Janë transportuar për... 

Ministri Zemaj: Qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka sqaruar se qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë .Këtë lajm Zemaj e bëri përmes një statusi në Facebook, ku ka takuar ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Ky është statusi i tij i plotë: Sapo u takova me ambasadorin e... 

Komuna e Preshevës: Kujdes, do të mbani përgjegjësinë vet

Komuna e Preshevës apelon te qytetarët e saj për respektimin e masave që janë ndërmarrë për shkak të përhapjes së virusit Covid 19. Postimi i plotë: Kujdes, do të mbani përgjegjësinë vet Edhepse pas çdo mbledhje të shtabit komunal për situata të jashtëzakonshme ku kemi nxjerrë konkluzione dhe vendime për të rrespektuar masat si distancën sociale, përdorimi i... 

Në Preshevë nga 15 pacient të testuar 8 prej tyre kanë rezultuar pozitiv

Lajmin e ka bërë të ditur drejtoria e Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë ku raportohet se më datë 20.07.2020 nga 15 pacientë me simptoma sebrile që janë testuar, 8 prej tyre kanë rezultuar pozitiv me Covid 19, ku dy prej tyre janë transportuar në spitalin e Vranjës me gjendje më të rëndë pneumonie. Njoftimi nga Shtëpia e shëndetit: CoVID Ambulanca, 20.07.2020 Të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch