Home » Shëndetësi

Në Preshevë nga 15 pacient të testuar 8 prej tyre kanë rezultuar pozitiv

Lajmin e ka bërë të ditur drejtoria e Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë ku raportohet se më datë 20.07.2020 nga 15 pacientë me simptoma sebrile që janë testuar, 8 prej tyre kanë rezultuar pozitiv me Covid 19, ku dy prej tyre janë transportuar në spitalin e Vranjës me gjendje më të rëndë pneumonie. Njoftimi nga Shtëpia e shëndetit: CoVID Ambulanca, 20.07.2020 Të... 

Shpallet Situata e Jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës

Sot në mbledhjen e mbajtur të radhës së Shtabit Komunal për Situata të Jashtëzakonshme, pas një analize të thellë nga anëtarët e shtabit, merren këto konkluzione: 1. Shtabi Komunal për S.J në Preshevë i propozon Kryetarit të Komunës shpalljen e Situatës së Jashtëzakonshme epidemiologjike – Covid 19 në tërë territorin e Komunës së Preshevës . 2. Autorizohet drejtori... 

Shoqata e Mjekëve të Luginës apelon qytetarët që t’mos hezitojnë

Apel qytetareveNe si Shoqatë nuk mund te rrim duarkryq , por ju bejm thirrje te gjithe qytetareve si ne Bujanoc ashtu edhe ne Presheve qe nese verejne ndonje simptom si: humbja e shijes ne hund dhe goje, temperatur disa dite , kolle e thate , frymezenie me ndjenje te frymemarrjes se shkurte, ne te lajmerohen ne Kovid – ambullantat perkatese qe te trajtohen ku kontrollohen nga mjeku kujdestar,... 

Nëse pini një gotë ujë në mëngjes do të keni shumë përfitime në organizëm

Uji luan një rol thelbësor për të gjitha funksionet e trupit.Hidratimi është shumë i rëndësishëm dhe duhet të nisë që në mëngjes, sepse siç thotë populli ‘fillimi i mbarë, gjysma e punës’. 5 Arsyet përse duhet të pini ujë që në mëngjesDo të hidratoheniTrupi dehidratohet pas shtatë ose tetë orësh gjumë. Nëse pini ujë sapo të zgjoheni do të rrisë nivelin... 

Turqia nis prodhimin e ilaçit kundër Covid-19

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pohoi se Turqia do të prodhojë një ilaç të përdorur në trajtimin e COVID-19, Favipiravir, i njohur edhe si Avigan. Gjatë një komunikimi të mbajtur të martën, Erdogan tha se pasi të përfundojë procesi i regjistrimit, ilaçi do të jetë në dispozicion për trajtimin e virusit. Mediat turke shkruajnë se ky ilaç, i zhvilluar nga Japonia,... 

Disa arsye pse leximi është i mirë për shëndetin

Të kesh një zakon të mirë të të lexuarit, të ndihmon të bëhesh më i zgjuar dhe më elokuent, por këto nuk janë përfitimet e vetme që mund të merrni nga ky aktivitet. 1. Mund t’ju ndihmojë të menaxhoni stresin më mirë. Në një studim të vitit 2009, u zbulua se leximi për të paktën 30 minuta mund të ulë stresin, ashtu siç ndodh kur qeshni ose kur merreni me yoga.... 

Këto ushqime dobësojnë sistemin imunitar

Tanimë dihet se sistemi imunitar ka një rol kyç në luftimin e virozave dhe sëmundjeve të tjera. Ky mekanizëm i mundëson organizmit të luftoj patogjenët e huaj, të cilët janë faktorët kryesorë që shkaktojnë sëmundje. Disa nga këto produkte janë: Alkooli– është produkti kryesor, i cili ndikon në dobësimin e sistemit tuaj imunitar. Sipas hulumtimeve, alkooli e rrit... 

Studimi i ri konfirmon lidhjen midis aktivitetit fizik dhe shëndetit mendor

Ju mund të keni dëgjuar se shkenca ka treguar se ushtrimet janë të mira për trurin, por një studim i ri shkon edhe më larg, duke zbuluar se fitnesi lidhet me funksionimin dhe strukturën kryesore të trurit te të rriturit. Me fjalë të tjera, truri i njerëzve që bëjnë rregullisht ushtrime duket se funksionon më mirë sesa njerëzit që nuk janë aktiv fizikisht. Studimi përdori... 

Ja arsyet pse nuk duhet të përdorni alarmin e telefonit për t’u zgjuar

Shumica prej nesh, alarmin e telefonit e kanë shumë të domosdoshëm në jetën e përditshme, pasi pa të, do vonoheshim për në punë, shkollë apo takime. Por sipas studiuesve, alarmi i telefonit nuk është aspak i shëndetshëm dhe aspak i rekomandueshëm, për shkak se telefoni shkakton negativitit tek ne dhe dita nuk nis aspak e mbarë. Sipas një psikologu, arsyeja pse telefonat... 

HARRY BAJRAKTARI NË AMERIKË DËRGON NDIHMA PËR 1 MIJË FAMILJE NË TROPOJË

Nga Ramiz LUSHAJ             Dje në mbrëmje vonë ka mbrri në “Qytetin e Alpeve” ndihma humanitare me 25 tonë miell për 1 mijë familje më në nevojë të Tropojës, e dërguar nga shqiptaro-amerikani Harry Bajraktari- “Nderi i Kombit”, biznesmen humanist në New York, veprimtar i njohur i Cështjes Kombëtare Shqiptare.            ... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress