Home » Sport

UEFA konfirmon datën e ndeshjes Maqedoni e Veriut – Kosovë

Dardanët do të ndeshen me fqinjët nga Maqedonia e Veriut në ndeshjen e “Play-Off” në Ligën e Kombeve. Ky takim ishte i paraparë të zhvillohej gjatë muajit mars, por pandemia e coronavirusit ka bërë që ndeshja të shtyhet ashtu sikurse plot takime dhe turne të tjerë. Dje (e mërkurë) gjatë ditës, UEFA mori disa vendime, ku njëri nga to ishte pikërisht ndeshja e Kosovës... 

Ronaldo mund të largohet nga Juventusi

Cristiano Ronaldo dhe Juventusi mund t’i ndajnë rrugët në fund të sezonit, sipas “Radio Rossoneras”. Spekulimet për një largim të mundshëm të portugezit kanë nisur që në muajin maj, ndërsa për 35-vjeçarin thuhet se ai mund të largohet nga klubi në fund të këtij edicioni. Ronaldo ka shënuar 53 gola në 75 paraqitje për Juventusin qëkur iu bashkua gjigantit italian... 

Orari i ri i ndeshjeve në Premier League: pesë termine kohore brenda një dite

Liga Angleze ka gati planin për rikthim. Liga më e fortë në botë do të rikthehet në pesë termine të reja. Ndeshjet e para do të luhen nga ora 12:00 e ditës, më pas do të luhen nga ora 14:00, 16:00. 18:00 dhe 20:00. Poashtu, ditëve të fundjavës do të bëhet shpërndarje e barabartë e transmetimit të ndeshjeve. Të shtunën dhe të dielën pritet të luhen nga pesë ndeshje. Ky... 

Presidenti i La Ligës flet për rifillimin e kampionatit

Skuadrat kanë filluar stërvitjet në grupe të vogla, ndërsa janë bërë edhe 2500 teste për ekipet. Këtë e ka konfirmuar presidenti i La Ligas, Javier Tebas që ka zbuluar se janë vetëm tetë të infektuar nga 2500 teste të bëra, gjashtë lojtarë dhe dy anëtarë të tjerë të klubeve. “Ne kemi pritur 25 deri në 30 të infektuar, por fatmirësisht janë vetëm tetë. Futbollistëve... 

Kosova humb në miqësoren e zhvilluar ndaj Suedisë me rezultat minimal 1:0

Ndeshje kjo e cila u zhvillua në Doha të Katarit, e ku përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes iu dha rastin lojtarëe të shumtë nga Superliga për tu paraqitur me fanellën e Kosovës. Pjesa e parë e ndeshjes ishte më e mirë për Kosovën, ku patën raste të shumta shënimi, mirëpo ishin Kastrati dhe Thaqi ata të cilët lëshuan rastet me të mira për shënim, ndërsa Suedia... 

Atdhe Nuhiu hyn në fund të ndeshjes dhe ia sjell fitoren ekipit të tij

Futbollisti nga Presheva, Atdhe Nuhiu ka treguar veten në ndeshjen e Championship ndaj Leeds, realizoi gol dhe dhuroi një asist.Fillimisht në minutën e 87-të asistoi për Murphyn, ndërsa në minutat shtesë (90+4), realizoi vet golin e fitores për klubin e tij. Me këtë fitore, Wednesday mbledh 42 pikë në pozitën e gjashtë, 10 pikë më pak se Leeds që gjendet në të dytën.  Read More »

Futbollisti Egzon Bejtulai nënshkruan me klubin suedez Helsingborgs IF

Mbrojtësi shqiptar nga Tetova, Egzon Bejtulai, do ta vazhdojë karrierën në elitën e futbollit suedez te klubi Helsingborgs IF. Mbrojtësi i Përfaqësueses së Maqedonisë së Veriut, Egzon Bejtulai ka nënshkruar një kontratë që e mban deri në vitin 2022. Bejtulai i lindur dhe i rritur në Tetovë karrierën e ka nisur te Teteks, ndërsa në vitin 2013 kaloi te Shkëndija. Ai... 

Vlera e Milot Rashicës shkon në 35 milionë euro

Futbollisti i Kosovës Milot Rashica, po kalon nëpër një formë të jashtëzakonshme në Bundesliga. Krahas formës së mirë Milot iu ka rritur edhe vlera financiare. Vlera e tij tani ka arritur në 35 milionë euro. Kjo bëhet e ditur nga faqja transfermarkt.de përcjellë Klan Kosova. Sipas llogaritjes 23 vjeçari është lojtari i 34-të më i shtrenjtë në ligën elitare gjermane.  Read More »

Xhudistja kosovare e detyroi Kinën që të njohë simbolet e Shtetit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Të lumtë Distria! Na bëre krenar çdo shqiptar, pasi sot triumfuat jo vetëm Ju dhe trajneri i madh Kuka, por triumfoi edhe kombi, edhe Kosova. Kjo, pasi e Arta që stolise Kosovën është fitore jo vetëm sportive, por edhe politike, prestigji dhe imazhi kombëtar për Shtetin Kosovës, sepse Ju triumfuat në Kinë , në shtetin e madh i cili nuk e njeh akoma... 

Zvicra U19 ka shkatërruar Gjibraltarin (16:1), 11 gola “flasin shqip”

Në takimin e sotëm kualifikuese, shkëlqyen dy futbollistët me prejardhje nga Kosova, të cilët arritën të shënonin gjithsej së bashku 11 gola. Sulmuesi, Lorent Tolaj, ishte pafalshëm para portës kundërshtare duke shënuar plotë 8 gola në këtë takim. Total, shënoi nga katër gola çdo 45 minuta, ndërsa me tre gola kontribuoi edhe lojtari tjetër nga Kosova, Orges Bunjaku., Kurse,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch