Home » Lajme, Ndërkombëtare » Çdo raketë e SHBA-së do të rrëzohet nga Rusia

Çdo raketë e SHBA-së do të rrëzohet nga Rusia

Ambasadori i Rusisë në Liban ka thënë se çdo raketë e nisur në Siri nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të rrëzohet.

Alexandar Zasypkin këto komente i ka dhënë duke iu referuar një deklarate të presidentit rus Vladimir Putin si dhe shefit të shtabit të forcave të armatosura ruse.

Sipas tij çdo nisje e raketave amerikane, janë një hap që mund të shkaktojë përshkallëzim të madh në luftën siriane.

Rusia është aleati më i fuqishëm i presidentit sirian Bashar al-Asad. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj po shqyrtojnë nëse do të godasin Sirinë pas një sulmi të dyshuar të gazit helmues që organizatat e ndihmës mjekësore thonë se vranë dhjetëra njerëz në qytetin e mbajtur nga rebelët e Doumës pranë Damaskut.

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara bllokuan përpjekjet e njëri-tjetrit në Këshillin e Sigurimit të U.N. të martën për të ngritur hetime ndërkombëtare për sulmet e armëve kimike në Siri.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch