Daçiq në takim me homologun e tij rus Lavrov, falënderon Rusinë që s’e pranon pavarësinë Kosovën

Read Time:54 Second

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, gjatë takimit me homologun e tij rus Sergey Lavrov, në Moskë, ka shprehur “shumë lëvdata e falënderime” për Federatën Ruse, për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës.

“Ne jemi fort falënderues ndaj Rusisë, kur vije puna te mbështetja e sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë. Përkrahja që na ofroni sa i përket Kosovës, është shumë e rëndësishme për ne. Dhe personalisht të falënderoj ty për mirëkuptimin  dhe ndihmën e madhe  që na ke ofruar, në secilën situatë , kur ne ju kemi kërkuar ndihmë”, ka deklaruar Daçiq.

Kurse, Lavrov i cilësoi raportet ruso-serbe të jashtëzakonshme. Në takim njoftohet se është thënë se meritë për këtë aleancë kanë presidentët e dy shteteve.

Kryetari i Serbisë Aleksandër Vuçiq, është ndër presidentët e rrallë që i dërgoi letër uruese për rizgjedhje në krye të Kremlinit, Vladimir Putinit. Ky proces zgjedhor kontestohet nga bota perëndimore. Ndërkohë që janë bërë dy vjet qëkur Rusia ka nisur pushtimin ushtarak të Ukrainës.

Serbia përkundër thirrjeve të shumta ndërkombëtare, deri tani ka refuzuar që t’i vendos sanksione Rusisë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Bashkimi Evropian paralajmëron takim mes liderëve të Kosovës e Serbisë
Next post Takimi mes Daçiqit dhe Lavrovit ka nxitur reagimin e Departamentit amerikan të Shtetit