Home » Opinione » Daçiqi i viziton serbët në Kosovë, kurse Thaçi nuk i viziton shqiptarët në Luginë

Daçiqi i viziton serbët në Kosovë, kurse Thaçi nuk i viziton shqiptarët në Luginë

Shkruan: Nehat Hyseni

Vizita e papenguar dhe legale e Kryeministrit të Serbisë Ivica Daçiq, më 19 teror
2013, në Kosovë, vjen pas deklarimit pompoz të Zëvendëskryeministrit Kuçi se "nuk do
të lejohet asnjë vizitë e liderëve të Serbisë para 1 nëntorit...".
Deklarimet e "vendosura" për opinionin kosovarë, duke i treguar "muskujt" dhe fuqinë
e pushtetit të tij Hashim Thaçi, edhe kësaj radhe i tërhoqi, meqë kishte
"kapitulluar pa kushte" në takimet e Brukselit më 7 tetor 2013, para ultimatumit të
Daçiqit, se do të  "hyjë e del në Kosovë sa t'ia dojë qejfi"!
Dhe Daçiqi ishte serioz në deklarimet e tij, ashtu si është ai serioz në spastrimin
etnik të Luginës së Preshevës nga shqiptarët.
Por ama, të mos i "hyjmë në hak" edhe Hashim Thaçit, sepse, edhe ky është serioz, si
u pa puna e tij deri më tani, në partneritetin e tij me Daçiqin, për t'ia lehtësuar
atij realizimin e Planit sekret të Qeverisë së Serbisë të vitit 2002 për
shpërnguljen "e butë" të shqiptarve nga Serbia.
Gjithashtu, Dialogun e Brukselit z. Thaçi na e prezentonte si akt "patriotik" dhe si
"triumf" ndaj Serbisë, duke integruar veriun e Kosovës dhe serbët në sistemin
juridik e kushtetues dhe sovranitetin e Kosovës.
Si janë duke shkuar punët, Serbia po na kthehet, madje "legalisht" në Kosovë, duke e
dëmtuar, shkelur e përdhosur integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës, në
disa segmente edhe më rënd se me Kushtetutën e vitit 1974. Madje, shumë e shumë më
rëndë, si në kohën e Millisheviqit, meqë edhe kriminelët ordinerë të deridjeshëm, jo
vetëm që nuk i ven para drejtësisë, por edhe i inkuadron në forcat e rendit dhe të
ruajtjes së ligjit! Ky është një absurd i padëgjuar, duke na shitur çdo humbje dhe
zmbrapsje ndaj Serbisë me inferioritet dhe mungesë turpëruese të dinjitetit, si
"fitore" dhe përralla e dokrra të pacipë.
Shqiptarët kudo që janë, e sidomos ata të Luginës së Preshevës nuk mund ta kuptojnë
kurrësesi, e aq më pak ta arsyetojnë këtë politikë mospërfillëse dhe indiferente të
Qeverisë së Kosovës dhe Kryeministrit Hashim Thaçi ndaj shqiptarve të Luginës së
Preshevës, duke mos i vizituar asnjëherë deri më tani. 
Kurse, Daçiqit ia lejon vizitat me dhjetëra herë gjatë vitit në Kosovë.
Sa duket, kjo Qeveri ka "objektiva" të tjerë, meqë janë shndërruar në sheikë e
miliarderë, duke "shkëlqyer" në luks e "salltanate", duke e varfëruar dhe sjellur
Kosovën, siç u raportua gjatë kësaj jave, në 30% të popullatës në varfëri ekstreme!
Mungesa minimale e ndjenjës kombëtare dhe kapitulimi para ekspanzionit më të ri serb
mbi integritetin territorial dhe sovranitetit të Kosovës, si dhe mospërfillja
makabre e vëllezërve shiptarë përtej kufirit, nuk janë "europianizëm"! 
Përkundrazi, çdo komb europian kujdeset për sovranitetin e shtetit të vet dhe për
vëllezërit e vet jashtë kufijve shtetërorë. 
Vallë, a duhet që vetëm ne shqiptarët e këtij nënqielli të jemi përjashtim?!

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch