Home » Lajme, Opinione » Deklarata e Besnik Tahirit është e dëmshme

Deklarata e Besnik Tahirit është e dëmshme

Shkruan:Refik Hasani

Përgjigje ndaj deklaratës së Besnik Tahirit, se ,,Pa luftë, nuk merren Presheva, Medvegja e Bujanoci’’.

Ia kujtojm Besnik Tahirit.Se lufta ishte nga Ushtria Çlirimtare e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit 2000-2001. Dhe është mbajtur Referendumi më datën 1 e 2 Mars 1992. Nuk është çudi pse Serbia nuk e pranon Ushtrin Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit 2000-2001

Dhe nuk e pranon Referendumin e mbajtur më datën 1 e 2 Mars 1992. Por, është tepër e dëmshme dhe irituese kur ish-ZëvëndësKryeministri i Republikës së Kosovës dhe Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërin e Kosovës sikur ka munges të njohurive themelore për luftën e UÇPMB-ës dhe Referendumin e Krahinës Shqiptare të mbetur padrejtësisht nën administrimin e Serbisë. Kjo deklaratë e ulë nivelin ebisedimeve Beograd-Prishtinë dhe e forcon pozicionin e Serbisë që edhe Veriun e Kosovës edhe më tej të kontrollon.

5 Qershor 2021

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch