Deklaratë Politike: Lugina a Preshevës do reciprocitet të drejtash me serbët e Kosovës

Read Time:45 Second

Në prag të takimit të Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë, shqiptarët e Luginës së Preshevës, përmes një deklarate politike i janë drejtuar përfaqësuesve të SHBA-së, BE-së, Kosovës dhe Serbisë, me kërkesën për t`u përfshirë në këtë plan, sikurse serbët e Kosovës.

Kështu, e shtuna në Ohër do t`i mbledhë në takimin e radhës kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të cilët do ta thonë fjalën e fundit për planin franko-gjerman.

Dy ditë para takimit, shqiptarët e Luginës së Preshevës ua kanë dërguar një letër përfaqësuesve të BE-së, SHBA-së, të Kosovës dhe Serbisë, me kërkesën për t`u përfshirë në këtë plan, sikurse serbët e Kosovës.

“Shqiptarët e asaj pjese po kërkojnë të drejta të barabarta siç parashihet për serbët në atë plan”, thouhet në deklaratë.

Të shtunën Kurti e Vuçiq do të mbajnë takimin e radhës të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Tomasz Chmielik, njeri real në një realitet njerëzor
Next post Kujtesë këshillimore për z. E. Alibeaj dhe G.Bardhi