Home » Lajme, Rajonale » “Der Spiegel”: Gruevski, përgjegjësi i krizës në Maqedoni

“Der Spiegel”: Gruevski, përgjegjësi i krizës në Maqedoni

The leader of Macedonia’s ruling VMRO-DPMNE party Nikola Gruevski, center, arrives at an election rally, in Macedonia’s capital Skopje, on Sunday, Nov. 27, 2016. The ruling coalition, led by the conservative VMRO-DPMNE, held a massive rally in Skopje ahead the country’s early parliamentary elections scheduled for Dec. 11, amid a deep political crisis, caused by a mass illegal wiretapping scandal. (AP Photo/Boris Grdanoski)

“Der Spiegel” e kthen sërish vëmendjen tek Maqedonia me një tjetër artikull të kushtuar situatës së brishtë në atë që e përjavshmja e njohur gjermane e përshkruan si shtetin më të brishtë të momentit në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Pas zgjedhjes në krye të Parlamentit maqedonas dhe pas vendosjes në zyrën e drejtuesit të këtij institucioni, Talat Xhaferi, thuhet në shkrim, vendosi tre simbole: atë të Maqedonisë, të Bashkimit Europian dhe atë shqiptar, një gjest i cili shkaktoi reagime të mëdha në opinion.

Duke theksuar frikën “nga fantazma e Shqipërisë së Madhe”, revista citon analistë vendas të kujtojnë se përsa kohë Marrëveshja e Ohrit nuk zbatohet plotësisht dhe nuk garantohen të drejtat e shqiptarëve këta të fundit nuk do t’i shohin institucionet shtetërore si të vetat.

“Përgjegjësinë për krizën e mban Nikolla Gruevski dhe partia e tij VMRO-DPMNE. Gruevski në dhjetë vitet e fundit qeveriste me një autoritet mbretëror, duke i imponuar vendit ideologjinë nacionaliste”, vazhdon artikulli, i cili u referohet disa opionistëve shqiptarë në Maqedoni.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch