Derisa Serbia synon destabilizimin e Kosovës, ajo në vazhdimësi shkel të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Read Time:53 Second

Derisa Serbia përmes serbëve në veri po synon destabilizimin e Kosovës, në Luginë të Preshevës, ky shtet në vazhdimësi shkel të drejtat e shqiptarëve duke i diskriminuar ata në shumë fusha. Shqiptarët që jetojnë atje po i bëjnë thirrje Kosovës dhe Shqipërisë që ta ngritin zërin kundër diskriminimit.

Shqiptarët në tri komunat e Luginës së Preshevës ankohen se po përjetojnë një diskriminim të vazhdueshëm nga Serbia. Të drejtat e tyre ndryshe nga ligjet e shkruara në vazhdimësi shkelen. Derisa me diskriminimin thonë se po përballen në çdo hap, ata përmendin disa nga sfera ku janë më të diskriminuar.

E një konstatim mbi shkeljen e të drejtave të shqiptarëve e ka dhënë edhe Këshilli për të Drejtat e Njeriut i Luginës së Preshevës.

Për të parandaluar shkeljen e të drejtave të tyre, qytetarët konsiderojnë se një kontribut mund ta japin dy qeveritë shqiptare ajo e Kosovës dhe Qeveria e Republikës së Shqipërisë të cilën madje e obligon edhe kushtetuta e saj për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve kudo ku ata jetojnë.

/RTK/

https://www.facebook.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Mosmirënjohja dhe mosvlerësimi i virtyteve dhe të meritës dëmtojnë rëndë shoqërinë
Next post Një prezantim modest i librave të Azgan Haklajt