Home » Lajme » DETAJE TË PLATFORMËS SË NIKOLIQIT! – VUÇIQ: TË SHOHIM SA ËSHTË REALISTE

DETAJE TË PLATFORMËS SË NIKOLIQIT! – VUÇIQ: TË SHOHIM SA ËSHTË REALISTE

Nikoliq e VuciqPlatforma për Kosovën e përpiluar nga presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, do të dërgohet në parlamentin serb më së largu deri në muajin gusht të këtij viti.

Sipas të përditshmes serbe “Novosti”, institucionet shtetërore serbe do ta japin një qëndrim, para se ajo të kalojë në Parlamentin e Serbisë.

Ky dokument parasheh një autonomi të plotë për, siç e thuhet, Bashkësinë http://pharmacy-7days-canadian.com/omnicef-cost.html e Komunave Serbe në Kosovë. Kjo autonomi, sipas kësaj platforme, parashihet të jetë e njëjtë me atë që e ka pasur Kosova në kuadër të ish-Jugosllavisë.

Megjithatë, ideja kryesore e dokumentit është që t’iu zestoretic online bëjë thirrje institucioneve që të mos ketë ndryshime kushtetuese, ashtu që ta parandalojë http://pharmacy-7days-canadian.com/himcolin-gel-cost.html njohjen e pavarësisë së Kosovës, transmeton lajmi.net.

Sipas kësaj të përditshme serbe, lidhur me këtë dokument pritet të ketë dilema në parlament tadalafil best price lidhur me autonomin e Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe, si dhe për pozitën e Kosovës brenda Serbisë.

Platforma parasheh edhe një status special për enklavat serbe në Kosovë. Bashkësia e komunave parashihet të ketë një status të krahinës brenda Kosovës, në atë mënyrë që të ketë edhe lidhje të forta institucionale dhe financiare me Beogradin.

Sipas këtyre të gjeturave, del se kjo platformë, përveç që ndalon njohjen e pavarësisë nga ana e Serbisë, nuk duket se jep ndonjë qëndrim konkret lidhur me statusin e Kosovës.

————————————–

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tekstin e Platformës për Kosovën të presidentit të këtij vendi, Tomisllav Nikoliq, e ka quajtur serioz.

Por, sipas tij, për të do të bisedohet në kreun e shtetit pharmacy-7days-canadian.com dhe vetëm pas kësaj do të dilet para opinionit me vlerësimin sa është realiste.

I pyetur nëse Serbia do të përballet eventualisht me probleme me vendet e Bashkimit Europian për shkak të Platformës, Vuçiqi ka theksuar se “e kupton presidentin Nikoliq dhe se e ka të qartë se në çfarë situate, jo të lehtë, ndodhet Nikoliqi”, raportojnë nolvadex medat serbe.

“Nga njëra anë përballet me atë se e ardhmja http://pharmacy-online-24hour.com/flomax-online.html evropiane e ekonomike varen nga ajo që do të bëni disa lëshime të cilat në rrethana të tjera nuk do t’i bënit, dhe atëherë kuptoni se duhet të peshoni dhe të mateni dhe këtu qëndron thelbi i seriozitetit të marrjes me politikë dhe prandaj jam i bindur se do të gjejmë mënyrën dhe zgjidhjet më të mira”, është përgjigjur ai.

Vuçiq ka theksuar se “asgjë s’është më e shenjtë se jeta më e mirë e qytetarëve të Serbisë”.

“Besoj se BE nuk dëshiron dhe As do të pranojë të ndërpresë us pharmacy dialogun, sado që kjo nuk thuhet në tekst, ose që pozicionin tonë ta rrudhim deri aty sa të mos mund të vazhdojmë në mënyrë serioze dialogun me shqiptarët e Kosovës”, ka deklaruar Vuçiq.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress