Doli nga shtypi libri ”THESAR KOMBËTAR…” vëllimi 12

Read Time:1 Minute, 10 Second

Doli nga shtypi libri ”THESAR KOMBËTAR…” vëllimi 12, organ kryesor i Shoqatës së Shkrimtareve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi (SHSHASHS)
Prishtinë, 10.05.2023

Qëllimi më madhor i SHSHASHS-së është që me angazhimin, veprimtarinë dhe publikimin e veprave letrare, artistike dhe publicistike t`i shërbejë, në radhë të parë atdheut e kombit, historisë, letërsisë e artit me ngjyra kombëtare, por edhe gjithë njerëzimit. Secila vepër dhe krijim artistik ose publicistik i këtillë është një thesar kombëtar. SHSHASHS do të përpiqet që tërë këtë thesar ta botojë dhe ta bëjë të njohur për lexuesit e sotëm, por edhe për gjeneratat e ardhshme. Prandaj, këto botime SHSHASHS i ka quajtur “THESAR KOMBËTAR”.
Deri më tani janë këto qytetete dhe komunat për grumbullimin e materialit arkivor, janë përfshirë: Borås, Båstad, Falun, Göteborg, Hyltebruk, Hässleholm, Laholm, Landskrona, Lundegård, Lättarp, Smedjebacken, Uddevalla, Ängelholm, Vetlanda, Jönköping-Råslätt, Överum, Gulspång, Norrköping, Svenshögen, Stockholm, Malmö, Jokkmokk, Marks, Dals-Ed, Falkenberg, Perstorp, Höör, Hulsfred, Valdemarsvik, Traryd, Strömsnesbryk, Falköping, Köping, etj.
SHSHASHS-së, konform statutit të vet, është e hapur për bashkëpunim me individë, institucione, asociacione, shoqata nga Suedia, nga e tërë Evropa, nga të gjitha kontinentet, nga e tërë mërgata jonë si dhe nga të gjitha trojet etnike shqiptare. Është synim i SHSHASHS-së që në botimet e saj të përfshijë sa më shumë vlera të këtilla.
U shtyp në shktypshkronjën ”Printingpress” Prishtinë.

Me respekt: Administrata e Shoqatës

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Vota për Igli Carën, për shërbëtorin e popullit dhe qytetit e që do ua kthejë Bashkinë qytetarëve</strong>
Next post Kurti pas takimit me Lajçakun: BE-ja ta mbajë Serbinë përgjegjëse për shkelje të saj