Home » Histori, Lajme » Dr Avni Presheva merr pjesë në konferencën shkencore për Lidhjen e Prizrenit

Dr Avni Presheva merr pjesë në konferencën shkencore për Lidhjen e Prizrenit

Profesori preshevar Avni Presheva ishte njëri nga pjesmarrësit e konferencës shkencore kushtuar Lidhjes së Prizrenit. Në fjalën e rastit Dr Presheva ndër të tjera deklaroi:
Njeriu kombetar dhe atdhetar i ka 2 jeta.
1. Jeta fizike tere veprimtaria e tij Prej lindjes e deri ne vdekje,
2. Jeta e perjetesise Eshte e atyre qe per kombin dhe atdheun e kane dhene edhe jete.
Jeta pra e delegateve qe kane marre pjese ne formimin e Lidhjes se Prizrenit ka filluar aty kur edhe ata kane dhene jeten fizike, ne te vertete kur e kane ndrru formen dhe kane kalu ne perjetesi!

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch