Draft statuti i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe do të prezantohet javën e ardhshme në Kosovë

Read Time:1 Minute, 15 Second

Institutit gjerman “Friedrisch Ebert Stiftung” në partneritet me Institutin Evropian për Paqe, të hënën do ta publikojnë raportin përmes të cilit synohet forcimi i Kosovës si partner për paqen dhe sigurinë në rajon.

Sipas përpiluesve, drafti tregon se si duhet të duket Asociacioni i komunave me shumicë serbe, sipas vendimit të Kushtetutës së Kosovës.

Ky raport, i përpiluar pas disa punëtorive të mbajtura vitin e kaluar, flet mbi çështjet e pazgjidhura të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Nëpërmjet këtyre punëtorive diskutuam dhe trajtuam çështjet dhe sfidat më urgjente lidhur me zbatimin e marrëveshjes së parë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e cila i parapriu hartimit të Statutit. Puna është produkt i partneritetit mes dy organizatave tona dhe nuk përfshin asnjë palë të tretë. Procesi i hartimit të statutit përfshinte konsultime me ekspertë, akademikë dhe profesionistët që punojnë ose përfshihen në dialogun e Brukselit’, thuhet në njoftimin e FES.

Sipas FES, puna për publikimin e raportit drejtohet nga motivimi për të kontribuar në inicimin e një diskutimi publik thelbësor dhe ofrimin e rekomandimeve të formuara përmes ekspertizës së duhur vendore dhe ndërkombëtare, siç kanë bërë në të kaluarën për çështje të ndryshme politike dhe socio-ekonomike.

Instituti Friedrich-Ebert-Stiftung dhe Instituti Evropian i Paqes kohë më parë kishin njoftuar se nuk kanë marrë asnjë kërkesë nga i dërguari i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, qeveria gjermane apo ndonjë palë tjetër për të hartuar një statut për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Aktivisti i paepur dhe i palodhur për kauzën kombëtare, Hysen Ibrahimi, prej shumë vitesh zhvillon aktivitet pan shqiptar në shtetet skandinave, në veçanti në Suedi
Next post Ambasada Amerikane me 31 janar, takim me aktorë të ndryshëm për të diskutuar rreth krijimit të Asociacionit