Home » Lajme, Rajonale » Edita Tahiri: Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Edita Tahiri: Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri ka thënë se Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës. “Marrëveshja në fjalë padyshim do të reflektohej pozitivisht edhe tek perspektiva dhe përmirësimi i statusit tek minoritetet tona, qoftë në Kosovë, qoftë në Serbi. Veç kësaj, vazhdimisht do të kërkojmë dhe do të insistojmë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika antishqiptare dhe gjitha format e tjera diskriminuese ndaj shqiptarëve etnikë në Luginën e Preshevës. Tahiri e ka kundërshtuar idenë e shkëmbimit të territoreve. “Veriu i Kosovës dhe Lugina e Preshevës janë troje shqiptare, prandaj edhe e kundërshtojmë këmbimin e territoreve”, ka thënë Tahiri.

RTV Presheva

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch