Emisari i Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, takon komandantin e Ushtrisë Serbe

Read Time:39 Second

Emisari i Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, ka qëndruar për vizitë në Serbi ku është takuar me komandantin e përgjithshëm të Ushtrisë Serbe, Milan Mojsiloviq.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes të Serbisë, Mojsiloviq ka thënë se Serbia respekton në vazhdimësi Marrëveshjen Tekniko-Ushtarake dhe në pajtim me Rezolutën 1244 dhe e njeh KFOR-in si garantuesin e vetëm të sigurisë të popullatës serbe në Kosovë.

Gjatë qëndrimit në Beograd, Peach ka takuar edhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kryeministren serbe, Ana Bërnabiq dhe kryetarin e Kuvendit, Ivica Daçiq.

Vizita e emisarit britanik në Beograd vjen pas raportimeve për vendosjen e trupave britanike në kufi me Serbinë, për të siguruar Kosovën dhe për të mos lejuar futjen e armatimit apo grupeve të armatosura brenda territorit të Kosovës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Aktori Zef DEDA, një gjigand i skenës
Next post Nenad Çanak paralajmëron: Serbët po armatosen përmes Kishës Ortodokse