Emmanuel Macron takon Vjosa Osmanin dhe Albin Kurti

Read Time:1 Minute, 3 Second

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, janë pritur në një takim në Francë nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Presidentja Osmani e Kryeministri Kurti kanë udhëtuar në Paris, me ftesë për të marrë pjesë në Forumin e Paqes.

Atje ishte paralajmëruar edhe një takim Kurti-Vuçiq, por nuk dihet nëse do të ndodh, kjo pasi Vuçiq deklaroi se “nuk beson që do të ketë takim me Kurtin”.

Gjatë ditës së djeshme, kryeministri Kurti doli me një video ku i informoi qytetarët për këtë vizitë në Paris, teksa tha se ka mundësi të ketë edhe takim me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

“Jam i gatshëm sepse i përgatitur, dhe gjithnjë i interesuar, për dialog për marrëveshje, për normalizim të plotë të marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë, me njohjen reciproke në qendër. I kemi dy propozime në tavolinë: ai imi për kornizën e përgjithshme të marrëveshjes i prezantuar në takimin e 18 gushtit 2022 në Bruksel, si dhe propozimi franko-gjerman që ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, i prezantuar nga emisarët Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne. Dialogu parimor me të tjerët, sundimi i ligjit njësoj për të gjithë, dhe, paqja e siguria në tërë territorin, shkojnë bashkë”, ka thënë Kurti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post DELVINA ARRIT PËR MREKULLI QË IDENË E SAJ TA SHKRUAJ NË KËTË LIBËR DUKE E IDENTIFIKUAR ME KOHËN MË TË RE TË MODERNITETIT POETIK SI FRYMËZIM PËR GJENERATAT E REJA
Next post Gabriel Escobar: Kosova të përmbushë kërkesat për targat dhe Asociacionin