Home » Lajme, Opinione » Epoka e turpit para gjyqit – Pjesa e tretë

Epoka e turpit para gjyqit – Pjesa e tretë

XharraDiktatura komuniste me politiken e saj veçuese u perpoq ta armiqesonte popullin shqiptar me gjithe boten, kryesisht me Europen Perendimore, por nuk ia doli dot. Pas renies se komunizmit, populli shqiptar deshmoi ndaj te huajve europiane dhe amerikane po ate ndjenje miqesore te dikurshme.

Gjuha Kosovare e Nexhmedin Spahisë !

Mjaft i kishim ngacmimet , cyetjet , shemtitë tjera  kur pa “pritmas” na del nëske në  një “bard” i kombit që dëshiron ta bëjë historinë- lindjen e një kombi të oa qenë kurrë – Kombit Kosovar.
Ide origjinale  e tij ? –Jo. I mishërusr nga dikush ? – nuk e dij ,,ndoshta.

Por fatbardhësisht ideja e lindjeve të kombeve të pa qena në Ballkan , nuk pati sukses. Vdic si pa lindur .
Dhe  Agim Doçi shkroi :

PARALAJMERIM PER NEXHME(pa)DIN SPAHIUT!

Nexhme(pa)din!

Me librin e “ri” qe na dashke me e promovue dhe ne Qytetet e Republikes se Shqiperise, te porosis:

1.- Qe ne titull (per tu ba interesant) “Foshnjeria e kombit kosovar” mendoj qe Ti duhet te ndrrosh urgjentisht ilaçet se qenke shume semure me “pordhe çubrilloviqiane”.

2.- Ku te çon mushka?! Mos gabo me ardh ne Shtetin Ame, me promovue at liber monster pa marr leje (dozvole) nga Demir Fazlliq!…

3.- Mos me ofendo Vorret e te Pareve te mij, se ashtu si kam komponue “Marrshin e UCK-se”, ta dedikoj enkas per Ty “Marrshin Funeber”….! Shqiptaret e Kosoves jane Etnik or Nexh(pa)din Spa-thiu!

4.- Te kam respektue si Intelektual i Shquar – por po me rezulton se je kthye ne Intelektual i Shqyer!

5.- Kaq per sot! Do ta shkund e tund opinionin shqiptar te Kosoves,kundra Teje, sepse nuk e kam dijte qe ndan e copton Kombe Liridashese!

A nuk po shef se si po i keqtrajtojne shqiptaret ne Maqedoni, Kosove, Mal te Zi e gjithandej???!!!…

Na del edhe Ti me at liber qe Beogradi do te baj Qytetar Nderi – Mohues i kombit Shqiptar!

Ma shta da radish gospo(pa)din?!…

Ndësa( Prof.Dr. Eshref Ymeri) shkruan “Si është e mundur, ore Profesor Nexhmedini, që juve nuk ju bëjnë përshtypje reagimet shoviniste të Beogradit, të Moskës dhe të Athinës, sa herë që në Shqipëri dëgjohen zëra për ribashkimin e trojeve tona etnike? Vallë nuk ju shqetësuaka fakti që pikërisht shovinistët grekosllavë janë ata që u bien kambanave kundër këtyre zërave në të gjitha udhëkryqet e Evropës e deri në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, sepse pikërisht ata vazhdojnë të mbajnë ende të kolonizuara një pjesë të mirë të trojeve tona etnike? Vallë të mos jeni i bindur ju që fqinjët tanë grekosllavë nuk e duan të bashkuar kombin shqiptar, se gjatë një periudhe mbinjëshekullore ata kanë pasur dhe vazhdojnë të kenë si pikësynim që kombi shqiptar të mos ngrihet kurrë më këmbë, por të vazhdojë të zvarritet, si deri tani? Rusisë shoviniste, për interesat e grekosllavizmit, i intereson një komb shqiptar i përçarë, varfanjak, i telendisur, i nëpërkëmbur se kështu krijohen kushtet për mpakjen ca nga ca të kombit tonë dhe zbrazjen tërësore në perspektivë të trojeve tona etnike prej elementit shqiptar.

Ky është më i butë “Prandaj, profesor i nderuar, si shqiptar, ju këshilloj të hiqni dorë nga shpikja e “kombit kosovar” dhe potencialin tuaj intelektual t’ua kushtoni përpjekjeve për ribashkimin e trojeve tona etnike në një shtet të vetëm, me një stemë dhe me një flamur. Ju, po të dëshironi, mund të merreni me një problem të parrahur absolutisht deri tani dhe që është mjaft shqetësues për mbarë kombin shqiptar” ( Prof.Dr.:Eshref Ymeri)

Fahri Xharra,21.05.15
Gjakovë

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress