Escobar në Kongres: Kosova dhe Serbia të përmbushin të gjitha detyrimet

Read Time:2 Minute, 14 Second

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në raportin e tij para Komisionit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, për përfshirjen e SHBA-së në Ballkan, shkruan për tensionet në veri të Kosovës.

Ai u bën thirrje të dyja palëve që të përmbushin të gjitha detyrimet e tyre, janë të nevojshme për përparim të vazhdueshëm në rrugëtimin e tyre evropian, shkruan Escobar një dokument që nesër do të jetë në diskutim i Komisionit të Punëve të Jashtme.

“Më lejoni të filloj me marrëdhëniet e tensionuara mes Kosovës dhe Serbisë. Në shkurt dhe mars, BE-ja me mbështetjen e fortë të SHBA, arriti një përparim Marrëveshja për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe një zbatim aneks që sigurojnë një kornizë përmes së cilës të dyja vendet i përmbushin ato detyrimet e pavarura”, tha ai.

Sipas tij, një element kyç është përmbushja e obligimeve të Kosovës që nga viti 2013, për themelimin e ‘Asociacionit të komunave me shumicë serbe’.

“Asociacioni do fuqizojë bashkitë me interesa, gjuhë dhe kulturë të përbashkët për të koordinuar mbi sfidat e përbashkëta në ofrimin e disa shërbimeve publike, duke përfshirë arsimin, kujdesin shëndetësor dhe zhvillimin ekonomik lokal. Për më tepër, Kosova dhe Serbia ranë dakord të njohin dokumentet dhe simbolet kombëtare të njëra-tjetrës. Dhe me rëndësi, sipas kësaj marrëveshjeje, Serbia nuk do të lobojë më kundër Kosovës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare”, thotë ai.

Sipas tij, që kur palët kanë arritur këto marrëveshje, ka pasur serioze provokime, tensione në rritje dhe dhunë e papranueshme nga protestuesit serbë kundër KFOR-it, policisë dhe gazetarëve në veri të Kosovës, raporton RTKlive.

“Si përgjigje, NATO dislokoi elementë të forcës rezervë për të përforcuar misionin; ajo mban një qëndrim i përmirësuar në veri të Kosovës për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt në në përputhje me mandatin e saj në OKB. Me BE-në, ne kemi bërë thirrje për heqjen e menjëhershme të përshkallëzimi, duke përfshirë mbajtjen e zgjedhjeve të reja bashkiake dhe kryebashkiake në katër komunat në veri të Kosovës me pjesëmarrjen e serbëve etnikë, dhe a rifokusimi i zbatimit të marrëveshjes së arritur në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja”, thotë ai.

Emisari amerikan, shkruan se së bashku me partnerët tanë evropianë, mbeten të angazhuar me Kosovën dhe Serbia, duke u bërë thirrje të dyja palëve të përmbushin të gjitha detyrimet e tyre, të cilat janë thelbësore për të progres të vazhdueshëm në të dyja rrugët e tyre evropiane.

Dokumenti i plotë që nesër do të jetë në diskutim i Komisionit të Punëve të Jashtme. 

https://docs.house.gov/meetings/FA/FA14/20230718/116233/HHRG-118-FA14-Wstate-EscobarG-20230718.pdf

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Njohësit e proceseve politike: Bojkoti nga Kurti në takimin joformal në Tiranë dëmton Kosovën
Next post Serbia spastron në heshtje shqiptarët