Home » Lajme, Sport » Fabiania Bytyqi, kampionia e parë shqiptare në boks

Fabiania Bytyqi, kampionia e parë shqiptare në boks

22-vjeçarja është shpallur kampione në nivelin WBC, një sukses i madh për boksieren shqiptare22-vjeçarja është shpallur kampione në nivelin WBC, një sukses i madh për boksieren shqiptare.

Jo vetëm meshkujt shqiptarë janë të suksesshëm në boks, si Luan Krasniqi, Haxhi Krasniqi, Arnold Gjergjaj, Nuri e Sefer Seferi, dhe shumë të tjerë.

Edhe femrat janë shumë të guximshme, por edhe shumë të forta e të suksesshme.

E tillë është edhe Fabiania Bytyqi, që është shpallur kampione e botës në nivelin WBC.

Ajo ka arritur të mposht britanike Denise Castle, pas dhjetë raundeve të zhvilluara.

Bytyqi, e cila ka nënshtetësi çeke, ka treguar një angazhim të jashtëzakonshëm, duke arritur synimin e saj të madh, derisa kujtojmë se është vetëm 22-vjeçare dhe premton shumë për të ardhmen.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch