Home » Lajme, Opinione » FENOMENI BRAZILIAN DHE AI SERB. TE MESOJME NGA TA!?

FENOMENI BRAZILIAN DHE AI SERB. TE MESOJME NGA TA!?

Xhemaledin SALIHUShkruan: Xhemaledin SALIHU

 

E shtune, me 28 qershor ndodhi ndeshja fudbolistike:Brazili-Kili, jo nuk do shkruaje per ndeshjen, por per kendimin e himnit te Brazilit.Fenomen I rralle. Kenduan: Lojtaret, Stafi, Femijet, Publiku, Stadioni, krijova pershtypjen dhe tek une u krijuan aso emocione sikur e tere bota, i gjithe njerezimi boteror kendonte Himnin e Brazilit. Keshtu duhet, ata e dijne ta kendojne Himnin e vet. Ne shqiptaret a e dijme Himnin tone kombetar. Une jo, Kush e din le ta kendoje. Per lakmi dhe Brazili jane NJE.
TA MESOJME HIMNIN TONE DHE TA KENDOJME NJE.
Poashtu, dje, me 28 qershor 2014, ne Gazimestan, ne 625 vjetorin e Betejes se Kosoves/1389-2014/ sebashku Politika, Shteti, Kisha, Akademia festuna Betejen e humbur te Kosoves.
Kojo Beteje ndodhi ndermjet ushtrise se Krishtere, me komandant car lazari dhe ushtrise Osmane, me komandant Sulltan Murati. Prezent ishim edhe ne Shqiptaret ne kete ushtri te krishtere, po na e flakem kete pjesemarrje, duke I ikur identifikimit se pati shume shiqptare ortodokse dhe se shqiptaret duhet te jene te gjithe muslimane si dhe jane me turkun.
Serbet e festuan sebashku, pa dallim moshe, perkatesie politike, e tjere, Betejen e humbur e krijuan Mit, ndersa ne Shqiptaret edhe Betejat e flitura I humbim ne paq, sidomos Lufterat e Skewnderbeut, sepse na duhet ta mesojme historine arabe, turke, e jo historine tone kombetare, identifikohemi me arabizem e turqizem, edhepse jemi shumice muslimane, nuk jemi arabe e turqe.
Per lakmi Serbeve, ta mesojme historine tone kombetare. Nuk e njohim, nuk e dijme boll, une jo, nese ju e dini ma spjegoni. Ju lumte.

 

Preshevë, më 29 qershor 2014

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch