Home » Opinione » Festa e 28 Nëntorit të fillohet në Medvegjë , Bujanoc dhe Preshevë nga dy Kryeministrat Shqiptarë

Festa e 28 Nëntorit të fillohet në Medvegjë , Bujanoc dhe Preshevë nga dy Kryeministrat Shqiptarë

Me shkasë :Pas  vizitës së Ministreshës së Integrimeve të  Republikës së Kosovës znj.Vlora ÇITAKU në Preshevë

 

 

Festa  e  28 Nëntorit  të  fillohet  në  Medvegjë  ,  Bujanoc  dhe  Preshevë  nga  dy  Kryeministrat  Shqiptarë

Po  ashtu festa e Jonë e shenjët –  Festa e 28 Nëntorit të fillohen që të organizohen pikërisht në Medvegjë , Bujanoc dhe Preshevë .Vizita të bëjn  Kryeminstri i Republikës së Kosovës z. Hashim THAQI , së bashku me Kryeminstrin  e Republikës së Shqipërisë  z.Edi RAMA me Kryetarët e dy Parlamenteve dhe Presidentja e Kosovës  znj. Atifete JAHJAGA dhe z.Bujar NISHANI .

Këso vizita të bëhen si vizita pune , duke u marrë konkretisht me ndihmat që mundë të afrojn Republika e KosovëS dhe ajo e Shqipërisë  si në pregaditjen dhe aftësimin e kuadrove , në afrrimin e ndihmave në pajisjen me libra  , nëpër biblioteka , por edhe në ngritjen dhe ruajtjen e monumneteve kulturore historike në Medvgjë , Bujanoc dhe Preshevë . Të investohet veqmas në Karadat të Preshevës, Malësin e Bujanocit dhe Komunë  e Medvegjës .

 

Krymenistri i Republikës së Kosovës z. Hashim THAQI , së bashku me Kryeministrin  e Republikës së Shqipërisë  z.Edi RAMA, me Kryetarët e dy Parlamenteve dhe Presidentja e Kosovës znj. Atifete JAHJAGA dhe z.Bujar NISHANI ,në këtë datë të bashkëfinacojn vendosjen e shtatoresës së heroit ton kombëtarë Skënderbeut  në  qendër   të  qytetit  të   Bujanocit   .

 

06 Nëntor 2013  Gjilan

Refik  HASANI , publicist nga Bujanoci  jeton  në  Gjilan .

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress