Finalja e Ligës së Kampionëve, Reali mposht Dortmundin

Read Time:50 Second

Real Madridi ka fituar trofeun e 15-të të Ligës së Kampionëve në historinë e klubit të tyre.

‘Los Blancos’ mposhtën Borussia Dortmundin, me rezultat 2-0, të shtunën mbrëma në ‘Wembley’ në finalen e elitës së futbollit evropian.

Dueli mes skuadrës gjermane dhe asaj ka prodhuar një superndeshje.

Në pjesën e parë ishin ‘milionerët’ e Gjermanisë që bën ndeshje më të mirë, duke krijuar disa raste të mira, por ishte ishte Courtois që nuk lejojë që topi të prek rrjetën e ‘Los Blancos’.

Në fraksionin e dytë gjerat ndryshuan. Ishin të besuarit e mjeshtrit të Champions-it, Carlo Ancelottit trë cilët e kontrolluan lojën më mirë, bën presion të madhe drejt portës kundërshtare, duke shënuar dy gola.

Fillimisht Carvajal (74’), i cili zhbllokojë ndeshjen duke kaluar madrilenët në epërsi prej 1-0.

Ndërsa braziliani Vinicius Junior (83’), i dha goditje e nokautit Dortmundit, duke dyfishuar epërsinë e Realit në 2-0, rezultat më të cilin edhe u mbyll kjo finalen e madhe e Ligës së Kampionëve.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Lugina e Preshevës ka SHBA-të dhe BE-në, më shumë sesa politikanët dhe partitë politike të saj</strong>
Next post Parlamenti Evropian letër Serbisë: Zbato të gjitha marrëveshjet me Luginën e Preshevës