Futboll: Ballkani i Suharekës në Grupin G në UEFA Conference League

Read Time:54 Second

Kampioni i Kosovës në futboll, Ballkani ka mësuar kundërshtarët me të cilët do të përballet në fushën e lojës duke filluar nga shtatori, pas suksesit në fazën kualifikuese, ku arriti të bëhet klubi i parë kosovar që depërton në finalet e një gare të kupave evropiane. 

Sipas faqes së profilizuar për vlerën e klubeve dhe të futbollistëve, “transfermarkt”, Slavia Prague ka një buxhet disa herë më të madh se sa Ballkani dhe se sa Sivasspor e Cluj, që gjithashtu janë pjesë e grupit. 

55 milionë euro është buxheti i klubit nga Praga. Ndërsa Peter Olayinka, dikur ish-lojtar i Skënderbeut të Korçës, është lojtari më i shtrenjtë me vlerë 6.50m. 

Klubi turk dhe ai nga Rumania kanë vlerë identike. Të dyja kushtojnë nga 27 milionë euro. Dia Saba është lojtari më i shtrenjtë te Sivasspor me vlerë 4.80m, ndërsa te Cluj lojtari më i shtrenjtë me vlerë 4.00m është Andrei Burca. 

Vlera e Ballkanit është vetëm 4 milionë euro, kurse lojtari më i shtrenjtë Ermal Krasniqi, vlera e të cilit është 350 mijë euro. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Lajçak ia kujton Vuçiqit: Të gjitha marrëveshjet e Dialogut duhet të zbatohen
Next post Shqiprim Arifi: Përderisa Vuçiqi faktorizon serbët e Kosovës, neve Qeveria e Kosovës dhe e Shqipërisë na anashkalon