Gabriel Escobar: SHBA-të janë shteti më prokosovar në botë

Kryeparlamentarja e Shqipërisë, Lindita Nikolla e ka cilësuar si diskutim mbresëlënës takimin me të Dërguarin Special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Kryeparlamentarja Nikolla, informon se Escobar e cilësoi SHBA-në si vendin më prokosovar në botë.

“Theksoi se ato janë të vendosura për mbrojtjen e pavarësisë, sovranitetit, integritetit dhe sigurisë së Kosovës, dhe pranimin e saj në organizatat ndërkombëtare”, ka ndarë detaje nga takimi Nikolla.

Ajo rithekson se SHBA mbështet deialogun e lehtësuar nga BE, mes Kosovës dhe Serbisë.

“Dialogu Kosovë-Serbi është e vetmja rrugë drejt paqes dhe sigurisë në rajon”, është shprehur Nikolla.

Lini një Përgjigje

Previous post Bruksel: Kurti dhe Vuçiqi takim me liderët e Bashkimit Evropian
Next post Aleksandër Vuçiq: Serbia nuk mund ta pranojë anëtarësimin e Kosovës në OKB