Home » Lajme, Ndërkombëtare » Gazeta austriake Der Sandard – korrigjimi i kufinjëve të Kosovës, propozim “me kurthe”

Gazeta austriake Der Sandard – korrigjimi i kufinjëve të Kosovës, propozim “me kurthe”

Gazeta austriake Der Sandard sot shkruan për propozimin për të përcaktuar dhe korrigjuar kufijtë e Kosovës, duke vlerësuar se është një propozim “me kurthe”, dhe shton se ndryshimet kufitare kanë qenë tabu deri më sot, për shkak të së cilës ekziston një kundërshtim nga shoqëria civile dhe ekspertët.

“Kjo duket si një zgjidhje e thjeshtë dhe pragmatike. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi bien dakord mbi shkëmbimin e territoreve. Shumica e serbëve të banuar nga veriu i Kosovës do të përfitonin nga Serbia dhe Lugina e Preshevës me popullsi kryesisht shqiptare në Kosovë. Për kthim, Kosova duhet të njihet indirekt nga Serbia “, shkruan gazeta.

Gazeta megjithatë thekson se marrëveshja Vuçiq-Thaçi nuk është ligjërisht e detyrueshme, por një legjitimitet demokratik në vendin e tyre dhe një njohje ndërkombëtare.

“Thaçi i dobët në planin e brendshëm politik nuk u pranua si negociator legjitim nga shumë aktorë politikë në Kosovë dhe në Këshillin e Sigurimit, Britania e Madhe dhe Kina kanë arsye të mira për të parandaluar një debat për ndryshimin e kufijve, ” shkruan gazeta.

Der Standard shkruan se nuk është vetëm pamundësia, por edhe parimet ligjore dhe stabiliteti rajonal që do të rrezikoheshin

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch