Home » Opinione » Hallet e kaplanresulëve, rexhepqoseve, fatoslubonjave , nexhmedinspahive, migjenkelmendëve, anilaomarëve , milazimkrasniqëve dhe moszotmekeqve ?

Hallet e kaplanresulëve, rexhepqoseve, fatoslubonjave , nexhmedinspahive, migjenkelmendëve, anilaomarëve , milazimkrasniqëve dhe moszotmekeqve ?

XharraPo e filloj me Kaplan Resulin i cili në faqën e tij ka shkruar ( fjalë për fjalë ) : Албанска академија наука ћути о мојим албанолошким тезама, јер је свесна да ми их не може оборити.(K.R-B) “ Për tezat e mia albanologjike , Akademia e Shkencave e Shqipërisë heshtë, sepse është e vetëdijshme që nuk mundet t`i rrëzojë “  ( Kaplan Buroviq ). E saktë apo jo ?

Në Ulqin – shkruan Buroviqi bulevardin “Maršal Tito” – quajtën “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”.Nuk kemi asgjë kundër që e hjekën emrin e këtik tradhtari të popullit jugosllav ( E vet Kaplani ishte bashkëpunëtor i Titos fxh) dhe as pse kësaj rrugeje ia vunë emrin e heroit kombëtar shqiptar, jo për atë shkak që Skënderbeu ishte Sllav ( Serbo –sllavomaqedon) por që ai duke luftuar kundër turkut, luftonte edhe për  lirinë e Ulqinit .”

Mos të na quditë një shqiptar i “demoralizuar” me shpirtë antishqiptar që i thotë këto fjalë  sepse

ata që i ceka më lartë qe njëzet e pesë vjet e thonë të njejtën”Para segjithash i biri i tij Jovani (Gjoni fxh) na është dhëndër ( i malazezëve prëa ) . Edhe babi i Gjergjit ishte dhëndër i yni. Sigurisht që fashistët shqiptar të Ulqinit nuk e dijnë këte. ata e emëruan rrugen me “ Skenderbeu” duke menduar që Skenderbeu ishte shqiptar   ( Ta lumsha Fatos Lubonja , tani po e shoh  se cilës shkollë i takon fxh)

Ja një  shpifje e pa fytyrë e të mjerit fatos lubonja , pardon , nje shpifje e Kapllanit “Tamo, u Albaniji, pošto se uveriše da Skenderbeg nije Albanac, već Srbin, govori se otvoreno da mu skinu spomenik sa centra Tirane i svaki trag njegovog imena. Nema sumnje da će i njihove ucinjske kolege skinuti ime Skenderbega ulici, ali Ulcinjani to ne treba da im dozvole.)
E doni shqip ?  sigurisht që po.” “”””Atje në Shqipëri, pasi u bindën që Skenderbeu nuk ishte shqiptar por serb, flitet haptas që t`ia shkulin përmendoren nga qendra e Tiranës , si dhe gjurmë që lidhet me emrin e tij . I sigurtë jam që edhe Ulqinakët do ta bëjnë të njejtën ; por se ata nuk guxojnë se Skenderbeu ishte sllav”

Nuk dua ta përkthej  se cka shkruan më tej Kaplani i resulbegoviqëve nga Ulqini se miqt e kaplanit e dijne serbishten . Pra kerkoni prej  fatoslubonjave , nexhmedinspahive, migjenkelmendëve, anilaomarëve , milazimkrasniqëve që të iu bëjnë të mundur ta merrni vesh  “të vërtetën “ e Skenderbeut     “Скендербег је живео и умро као православац, свестан свог српског порекла. И администрацију своје државе држао је на српском језику. Албански могуће да није знао ни једну једину реч. Албанизирање Срба се наставило посебно кад су Албанци изашли из Мата и распрострли се у пољу Драча средином 11. века”

Nje mik me shkruan : Fahri mik i nderuar, prapshtia kryesore, dobesia dhe mjerimi, fatkeqesisht nuk qendron VETEM ne individin e dobte, te shitur, apo te marr, por ne (GJITHE) shoqerine, nisur nga mediat e deri tek Akademite tona qe i bejne vend personave te tille dhe ate me epitetet me te larta si “albanologu shqiptar” !?! Ne kete menyre e shperndajne propaganden antishqiptare dhe e bejne te mundshme qe strategjia shoveniste antishqiptare te rezultoje me qellimet e planeve. E cila strategji ne fakt mund te funksionoje vetem kur jane te pranishme keto komponente te gabuara shoqerore. SEPSE (me fjale tjera) ne cdo popull mund te gjinden mjerana me diplome qe per nje shume te te hollave behen argate te dreqit dhe kunder vehtes e popullit te tyre, por ne shumicen e vendeve e shoqerive te popujve tjere, nuk ka media e akademi qe promovojne keto marri e keta agjente dhe ka mekanizma mbrojtes qe kujdestarojne dhe veprojne kunder ketyre planeve e agjenturave. Ne shoqerine shqiptare mediat i promovojne si kryetituj deklaratat e resuloviqve dhe e shpallin “albanolog” dhe “akademik shqiptar”, ashtu sic kishin proklamuar e promovuar me pare edhe deklarimet e shkrimet e “albanologut” tjeter Oliver Jens Schmitt-it, te cilin Akademia e Arteve dhe Shkencave te Kosoves e ka pranuar si anetar (me korrespodence), ndersa ne Shqiperi e kishin ftuar e pranaur si “studiusin me te mire te historise shqiptare”, perkunder faktit qe kishte shkruar se “nuk ka fakte per prejardhjen ilire te shqiptareve” dhe se kishte shkruar botuar libra per “prejardhjen sllave te Gjergj Kastriotit”, pra kishte propaganduar te njejtat teza si resulbegoviqet, por me fjale tjera ! PRA prapshtia, dobesia dhe mjerimi, sikurse kritika shkon larg pertej individit, e pertej agjenturave te resulbegoviqeve dhe schmitteve, ne vet damaret e shoqerise shqiptare ! ( nga Niq Krasniqi )

Fahri Xharra 11.06.15
Gjakovë

 

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress