Home » Lajme, Vendore » Haradinaj zgjidhet kryeministër i Kosovës

Haradinaj zgjidhet kryeministër i Kosovës

Me 61 vota pro, Ramush Haradinaj është zgjedhur kryeministër i Kosovës

Me 61 vota pro është miratuar kabineti i Ramush Haradinajt, ku Haradinaj është zgjedhur kryeministër i Kosovës.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës e kishin lëshuar sallën, derisa ishte një abstenim.

Kështu është zgjidhur ngërçi politik pas shumë muajsh. Haradinaj është betuar në Kuvendin e Kosovës, duke marrë detyrën e re.

Këta janë emrat e kabinetit qeveritar të Qeverisë Haradinaj:

Kryeministër Ramush Haradinaj.

Zëvendëskryeministra:

Enver Hoxhaj

Fatmir Limaj

Behgjet Pacolli

Dalibor Jevtiq

Dardan Gashi

Ministrat

Ministria e Financave: Bedri Hamza

Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë: Besim Beqaj

Ministria e Drejtësisë : Abelard Tahiri

Ministria e Shëndetësisë: Uran Ismajli

Ministria e Integrimeve Evropiane: Dhurata Hoxha

Ministria e Kulturës: Kujtim Gashi

Ministria e Infrastrukturës: Pal Lekaj

Ministra e FSK-së: Rrustem Berisha

Ministra e Arsimit: Shyqeri Bytyqi

Bajram Hasani : Ministria e Tregtisë

Ministër i Punës: Skënder Recica

Ministria e Punëve të Jashtme: Behgjet Pacolli

Ministria e Mjedisit: Albena Reshitaj

Ministria e Punëve të Brendshme: Flamur Sefaj

Ministria e Zhvillimit Ekonomik: Valdrin Lluka

Ministria e Diasporës: Dardan Gashi

Ministria e Pushtetit Lokal: Ivan Todosijeviq

Ministria për Kthim: Dalibor Jevtiq

Ministria e Bujqësisë: Nenad Rikalo

Ministria e Administratës Publike: Mahir Jagcilar

Ministria e Zhvillimit Rural: Rasim Demiri

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch