Hështja e Putinit shpërfaq paknaqësinë e tij në frontet e luftës

Read Time:5 Minute, 32 Second

Nga XHAVIT ÇITAKU

Kundërofensiva e ukrainase është ende në fazën fillestare, ndërkaqsfida është përpjekje për të thyer linjat e thella të mbrojtjes ruse. Ekziston mundësia, edhe pse ajo është e vogël, që lufta të fitohet këtë vit dhe të ketë një armëpushim, thonë njohësit e kësaj fushe. Ndërtimi i linjave të mbrojtjes nga Rusia ka vazhduar prej muajsh. Linjat janë të thella, të fortifikuara dhe përmbajnë fusha të minuara. Ato përbëjnë një mbrojtje të qëndrueshme që e bën të vështirë për Ukrainën, vëren Joakim Paasikivi, nënkolonel, i cili mëson strategjinë ushtarake në Akademinë Norvegjeze të Mbrojtjes. Sipas një raporti të institutit amerikan CSIS, bëhet fjalë për rreth 100 kilometra në tokën ukrainase ku janë vendosur llogore, fusha të minuara, tela me gjemba, argjinatura dheu dhe pengesa automjetesh.

Linja e gjatë e frontit është gjithashtu një problem për Rusinë. Ai hap pika të dobëta ku Ukraina mund të vendosë përpjekjet e saj. “Ju nuk keni mundësinë të mbuloni të gjithë këtë front me personel që supozohet të mbrojë gjithçka.” Pra, ka pika më të dobëta dhe kjo është ajo që ukrainasit kërkojnë tani – ose do të krijojnë, thotë Joakim Paasikivi.

Ofensiva në një nyje

Për momentin ai vlerëson se ofensiva është në një kryqëzim mes fazës fillestare – ku ndër të tjera ka nisur granatimet me artileri të objektivave të rëndësishëm – dhe fazës tjetër ku vendosen brigada të rënda pas gjetjes së lokacioneve të përshtatshme për to. Ai thekson se planifikimi i Ukrainës për ofensivën nuk është bërë publik për arsye natyrore, por se zhvillimet e deritanishme janë brenda asaj që mund të pritet. Megjithatë, pritjet janë rritur kur media raportoi gjerësisht mbi rëndësinë e suksesit dhe konsideratat politike të mbështetjes perëndimore. — “Nëse e shikoni ushtarakisht mungesën e informacionit, zhvillimet atje nuk janë për t’u befasuar. Do të ishte mirë nëse do të kishte shkuar më shpejt, por gjithashtu nuk do të ishte e çuditshme nëse do të kishte shkuar më ngadalë”. Kjo, megjithatë, është brenda qëllimit të një rezultati të imagjinuar, thonë ekspertet në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë si dhe strategjisë luftarake, që po e përcjellin grabitjen imperialiste të Rusisë në Ukrainë.

Mund të jetë vendimtar

 Nëse Ukraina dështon në ofensivën e saj, nëse vendi ngec dhe nuk thyen linjat e mbrojtjes ruse, pritet një luftë e zgjatur e shkatërrimit. Por ofensiva ka potencialin të jetë vendimtare për të gjithë luftën, thekson Paaskivi–“Unë besoj se lufta mund të fitohet këtë vit në atë masë që situata të ndryshohet në atë mënyrë që rusët të kuptojnë qartë se “operacioni i tyre special ushtarak” nuk do të ketë kurrë sukses. Mund të detyrojë një fitore të Ukrainës, që ose do të thotë se rusët do të arrijnë në përfundimin se duhet të tërhiqen, ose se Ukraina ka një pikënisje të mirë për vitin e ardhshëm, thotë ai. — Mund të ndodhë që në retrospektivë mund të shohim se ishte kjo ofensivë që fitoi luftën.

Sulmet e natës më të efektshme

Kundërofensiva e Ukrainës po zhvillohet kryesisht nën mbulesën e errësirës, ​​raportojnë disa media.Një komandant ukrainas thotë se planet kundërofensive duhet të rregullohen. Sipas grupit të ekspertëve ISW Kundërofensiva e Ukrainës vazhdoi të përparojë në të paktën në tre drejtime. Oleksandr Syrskyi, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, thotë, sipas al-Jazeera, se situata është e tensionuar dhe se planet për kundërsulm duhet të rregullohen. “Megjithëse forcat tona po përparojnë në jug dhe armiku po humb territor dhe vendbanime në atë drejtim, armiku vazhdon të lëvizë disa nga njësitë e tij më të afta luftarake drejt Bachmutit dhe ta kombinojë atë me zjarr të rëndë artilerie dhe sulme ajrore kundër forcave tona”. pozicionet”, thotë ai. Sipas Forbes, sulmet ukrainase po ndodhin gjithnjë e më shumë gjatë natës.Nën mbulesën e errësirës, ​​forcat ukrainase që përparojnë janë më pak të dukshme për helikopterët, avionët dhe dronët rusë. Forcat ukrainase janë pajisur edhe me sisteme moderne të armëve perëndimore, për të cilat thuhet se kanë optikë nate më të mirë se ato ruse, nga të cilat ukrainasit po përpiqen të përfitojnë. “Pajisjet e importuara kanë optikë të shkëlqyer të natës. Ata mund të zbulojnë, synojnë dhe kontrollojnë saktësinë e zjarrit të tyre. Prandaj, armiku zgjedh natën”, shkruan një bloger ushtarak rus, sipas Forbes. SHBA-ja ka furnizuar ushtrinë ukrainase me pajisje për shikimin e natës që të paktën që nga viti 2018.Për më tepër, automjete të tilla si tanket Leopard dhe automjete të tjera të blinduara kanë optikë të avancuar. Vetë ukrainasit heshtin për taktikat e tyre, përkundrazi është pala kundërshtare ajo që konfirmon sulmet e natës. “Arsyeja kryesore është zvogëlimi i efektivitetit të aviacionit; e dyta është zvogëlimi i humbjeve nga goditjet e sakta të dronëve kamikaze të divizionit tonë të 42-të; e treta është të përfitojmë nga avantazhet e pajisjeve të furnizuara nga perëndimi”, shkruan Vladimir Rogov. një udhëheqës i informuar nga Rusia i pjesëve të okupuara të Zaporizhzhya, në Telegram, sipas CNN.

Përse ndodhi vizita e disa udhëheqësve të shteteve afrikane në Ukranë?

Udhëheqësit e Afrikës së Jugut, Senegalit, Zambisë dhe Bashkimit Afrikan, si dhe përfaqësues të Ugandës, Egjiptit dhe Kongos-Brazzaville vizituan Ukrainën të premten e shkuar me qëllim që të jenë në gjendje të prodhojnë një plan paqeje.Por analisti i Sky News Sean Bell shkruan se paqja në Ukrainë është ende një synim i largët. Megjithatë, ai shkruan se është “pa dyshim” se lufta një ditë do të përfundojë në të vërtetë dhe se atëherë do të jetë e mundur të vërtetohet se pushtimi ishte një dështim rus. “Do të jetë një mësim i rëndësishëm për vendet e tjera me ambicie të ngjashme, dhe lufta mund të kontribuojë për një botë më të qëndrueshme në terma afatgjatë,” përfundon ai. Korrespondenti i lajmeve “Ekot” për Afrikën, Richard Myrenberg thotë se delegacioni afrikan i paqës  nuk është vetëm në kërkim të paqes.Sipas tij, takimi ka të bëjë po aq me sigurimin e eksporteve të grurit rus dhe ukrainas në kontinent. Përveç kësaj, ai beson se udhëheqësi i delegacionit, Cyril Ramaphosa i Afrikës së Jugut, e sheh udhëtimin si një mundësi për të përmirësuar pikëpamjen e Perëndimit për Afrikën e Jugut, e cila është akuzuar se është afër Moskës.

Në disa artikuj të agjencive të njohura është spikatur edheheshtja e presidentit rus Putin, i cili këtë po e bënë për të vetmën arsye se nuk i ka punët mirë në frontet e luftës pushtuese në Ukrainë. Ai, pra, para opinionit rus, por edhe ndërkombëtar, mundohet që të gënjejë hapur se si sankcionet e shteteve perendimore nuk po kanë efekt në ekonominë e këtij shteti, ndërkaq në anën tjetër thekson se në mungesë të parasë duhet ndërmarrë masa të veçanta.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Shqipëria, Kosova dhe  Kurti e Osmani</strong>
Next post Edi Rama ultimatum Vuçiqit: Liro 3 policët ose rikthehet akulli mes nesh