Ivica Daçiq: `Ditë turpi` në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Read Time:44 Second

Nënkryetari i parë i qeverisë dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq tha se 16 prilli është “ditë turpi“ në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, pasi shumica e deputetëve të saj e mbështetën anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë kushtuar të drejtave të njeriut dhe zhvillimit të demokracisë.

Në Asamblenë Parlamentare votuan 171 deputetë, nga të cilët 131 ishin “pro”, 29 ishin “kundër”, ndërsa 11 abstenuan.

Siç raporton Radio Televizioni i Serbisë (RTS), Ivica Daçiq tha se Serbia do të vazhdojë luftën e saj “me të gjitha forcat” në mënyrë që vendimi të mos miratohet nga Komiteti i Ministrave më 16 maj.

“Do ta shohim vlerën e fjalës së bashkësisë ndërkombëtare që i dhanë presidentit Aleksandar Vuçiq se Kosova nuk do të pranohet në Këshillin e Evropës derisa të formojë Asociacionin e Komunave Serbe. Ose do të jetë sërish gënjeshtër”, tha Daçiq.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Viola Von Cramon: Mezi pres ta shoh Kosovën si anëtare të plotë në KiE
Next post Edi Rama uron Kosovën: Hap historik