Home » Opinione » Jusuf Buxhovi e shkroi historinë

Jusuf Buxhovi e shkroi historinë

(Me rastin e botimit të kryeveprës historiografike  “Historia e Kosovës” e Jusuf Buxhovit  )

 

Thuhet shpesh se historia perseritet. Në fakt janë historianët që e përserisin njëri tjetrin qoftë edhe duke e kundershtuar sho-shoqin. Në rastin e historisë sonë ky fakt është edhe më i dukshëm. Ka ardhur koha që historia të shkruhet ashtu siç e shkruan e tërë bota e civilizuar, duke  e ndërtuar mbi fakte e dokumenta dhe jo mbi tezat dhe mendimet e njëri tjetrit. Ciceroni ka thënë: “ligji numër një i të shkruarit të historisë është thënja e të vërtetës”. Sa më shumë fakte e dokumenta te pacenuara, aq më shumë të vërteta përmban një shkrim historik(V.K.)

 

Filluan të  dridhen  themelet e SANU-s ( Akademisë Serbe të Shkencave), qerdhëja e së keqes shqiptare,filluan të dridhën gotat e shlivovicës  të cilat cakrroheshin kur përgatitëshin elaborate shfarosëse për shqiptarët. E bota iu besonte!  Edhe  pse shqiptarët notonim dhe po notojmë në ujërat e trekëndëshit të Bermudeve (SERBI,GREQI,TURQI! KADARE)ashtu qetas duke u tretur në vorbullat magnetike te pikës së zezë në brendinë e oqeanit dhe duke humbur në botën e harresës dhe tjetërsimit,  na  del“Noa me barkën e tij”,e cila na e tregon rrugën e humbur pa dëshirën tonë.

 

Populli i vjetër,i nxjerrë njerëzit e mëdhenj,të cilët i dalin krah vendit të tij,krijimit të tij dhe historisë së tij. Ky është vetëm se fillimi .Kemi njrëz ne ! Kemi të dijtur ne! Historija e jonë gjatë shekujve na është vjedhur, na është përbaltur dhe na është përdhosur. Pa dëshirën tonë! ashtu na e diktonin dhe ne ashtu si të tillë ne e pranonim.

E tani kur ne po e shkruejmë ashtu si ishte : Beogradi filloi të çmendet ! Tani kur ata menduan se fazën e përgjumjes sonë e kaluan me sukses,llogaritën në fazën e tretjës. Por Jo!   I kemi  të mëdhenjt tonë që as nuk flejnë e as nuk përgjumën,por shkëlqejnë nga lartësitë  e kreshtave dhe  i godasin me fakte përgjumësit tonë.

Njësia matëse e vlerave tona është kjo : kur diçka kemi mos u mundohuni shumë,vetëm përcjellni reagimet serbe : nëse ata na lavdërojnë ta dini se jemi në rrugë të gabuar! Por nësa ata thonë:” është për dhunim të paparë e të pashembullt ndaj fakteve historike dhe arsyes së shëndoshë”.  “Bëhet fjalë për një fantazi shumë të rrezikshme në shërbim të Shqipërisë së madhe etnike. Libri nuk meriton kurrfarë vëmendje shkencore, sepse fjala është për pamflet. Ai libër ashiqare duhet t’iu shërbejnë politikanëve si pseudoargument ër krijimin e ‘Shqipërisë natyrale’. Është krejtësisht e pakuptimtë teza për Kosovën si qendër shpirtërore, kulturore e shtetërore të Shqipërisë”( Sllavenko Terziq, këshilltar shkencor i Institutit të historisë së Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë,),ta dijmë së për atë vepër që flasin ka vlera të mëdha.

 

Kemi shumë çka me vlerë të cilat  trekëndëshi i Bermudeve na  i ka  zhdukur,dhe na ka paraqitur karshi botës  si njerëz me bisht ( të cilin e kishin vet),si njerëz pa histori ( e vetë mburreshin  me përvehtësime),si njerëz të pa qenë ( e vet ishin të posa ardhur).

 

Historia e jonë i ka rrënjët e thella! Vështirë ato shkulën,vështirë ato  thahen!

 

“I ashtuquajturi historian shqiptar Jusuf Buxhovi,para sa kohesh e botoi librin “Historia e Kosoves”,e cila le qe s`ka asnje baze shkencore por i gjuan serbet krejtesisht nga historija,kurse Kosoven e pershkruan “si nje qender shpirterore,kultuore dhe shteterore te Shqiperise.” marria” e tij shkon aq large sa qe pohon se shqiptaret jane themeluesit e Trojes dhe shkruesi i Iliades eshte shqiptar.” (reaguan serbet)  Themelet po dridhen!

 

J. Buxhovi eshte pene e ndritur, ku secili shqiptar qe ka lexuar dicka, medoemos ne ato që është dasht të lexohen janë edhe shumë vepra madhështore te tij. Mjerimi me i madh është që veprat e te tilleve nuk financohen nga shteti dhe nuk perkthehen ne gjitha gjuhet e botes, qe ata te dine te verteten e historise se shqiptareve “ shkruante një dashamirë i kombit. Vetem shpirti i njeriut i mbushur me atdhedashuri shkruan vepra si keto !

 

Deshta të shkruaj edhe më shumë,por po iu japi vend edhe të tjerëve të cilët janë zgjedhur nga një rastësi, e entuziazmi i tyre me rastin e botimit të kësaj vepreje madhështore shprehet kështu:

“Te lumte Z Buxhovi i ke terbuar bishat shoveniste te cilat vetem gjak shqipetari deshirojnë.E verteta i terbon dhe i egërson pse nje shkencëtar shqipëtar arrin tu jau thotë të vërteten me bazë historike e arkeologjike të popullit shqipëtar,te cilet që gjashtë shekuj genjyen tërë boten. Zoti buxhovi libri yte do te na sherbej  neve  dhe gjeneratave te ardhshme per ta kuptuar te verteten historike te popullit shqipetare. Te lumt, zoti te dhashte shendetin si  ty  ashtu edhe gjithe atyre qe i sherbejne kombit shqipetar (ademi)

 

Tjetri shprehet: ”Pershendetjet ma te perzemerta dhe deshirat me te ngrohta per Ju, zotni i nderuar Jusuf Buxhovi, qe si i ka hije nje burri te vertete shqiptar, me pune te perkushtimte dhe mendjendritje, po ia vullosni vertetesine historise sone te ndrydhun e te shkelun nga armiqte e eger dhe miqte e shpifur. Ju, me Librat e botuar, ia lekundet themelet Akademise se shkencave serbe, e cila po shihet se eshte e tmerruar nga fakti se, nipat e shqiptareve “sharragjinje” te dikurshem, po ua sharrojne rrenjet genjeshtrave serbe dhe po e nxjerrin ne shesh te verteten shqiptare. Reagimet e Beogradit, jane deshmia e suksesit Tuaj te plote z. Buxhovi. Ketij suksesi, te jeni i bindur, sa Ju, i gezohen te gjithe bashkekombasit tane qe kane sy me pa dhe mend me gjyku, punen tuaj aq shume te dobishme per kombin tone te shumevuajtur dhe atdheun tone me shekuj te sakatosur. Puna juaj eshte sadisfaksioni yne ma i mire dhe hakmarrja me e denje ndaj gjitha antishqiptarizmit. Te dhashte Zoti shendet per pune e suksese te reja. Gezuar!  ( Hektori)

 

Pergezimet e sinqerta Z.Buxhovi. Jeni dhe do te mbeteni nje nga me te medhenjt e historiografise shqiptare.Historia e shkruar nga Ju,do i tund themelet e falsifikimeve serbe mbi ne, ka per te i rrezuar si kullat prej zalli cpifjet dhe mashtrimet historike qe serbet ia kane ber. Puna e juaj me vlera diamanti do ti bene ball kohes dhe do te shenon perfundimisht fundin e rrenave serbe.Europe, hapi syte! ( f.xh.)

 

Jo moti njè analist çek thonte pèr shqiptarèt : ” Derisa tè tjerèt jetonin n’male, JU ( shqiptarèt ) shkruanit epitave n’varre ” çka dèshmon se Ne kur kishim civilizimin, sllavèt bènin jetè pertej Uralit….prandaj miku im z.Buxhovi Ju n’fakt mè punèn T’uaj t’pa’lodhshme, me argumente e fakte keni dèshmuar para opinjonit e Zotit se cila ështè e verteta pèr Kosovèn.Deshèn a s’deshèn sllavèt t’kuptojnè t’vertetèn…èshtè peshè e vogèl, sepse shpesh e verteta dhembè.T’pèrgèzoj pèr punè madhore.Falèmnderit qè po bèni shumè pèr kombin.Gjithè respekti ! ( Naimi)

Dhe Vepra e J.Buxhovit e ka nxjerrur në shesh te vërteten edhe pse e vërteta  e jonë kalon rrugë të gjatë për tu shfaqr -para botes per te dalur…Heshtja e jonë shpesh e imponuar ,por edhe e paguar, e serbve iu ka ngjallë idetë për të na etiketuar si te ardhur!!…Në ketë zbrastesirë të krijuar nga heshtja, ne vazhdim sllavët u munduan që një ditë, veten ta quajnë si pasardhës te ilirëve.Por atdhetaret e intelektualet  si Buxhovi e shum te tjerë me punen e pa lodhur beëjnë qe planet destruktive serbe te shkrumohen .Keso njerz i duhen kombit .

 

Pra ,Jusuf Buxhovi e shkroi historinë.

 

Fahri Xharra

 

15.04.12

2 Responses

  1. Vogoqinca thotë:

    Jusuf Buxhovi ësht njeri me vlera të larta kombtare. Kështu nuk mendojnë ata që jan të involvuar në krim dhe korrupsion të organizuar dhe po thu të legalizuar nga pushteti në Kosoven që ende po lëngon nga plagët!!!

  2. Lilia thotë:

    Njerii mire jeenii!!! amo spo juu njohh se jenii prej kuasnovems!! Prej Kumanoves qka e dij unn te mire jonn AlbaMic qe kan arriitt SuKses!! te Miree!!NEIISE EDHE MIRE ju jeni !!Shpresojj te jeni te miqesuar me AlbaMic!!Klxx. Nga Avni Tetova

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress