Kandidatura e Znj. Ina Rama për Presidente, do të ishte mëse meritore

Read Time:1 Minute, 20 Second

Nga Skënder Sadri KAPITI 
Ka ditë që po zien politika por edhe publiku e mediat për te gjetur një kandidaturë për President apo Presidente të Shqipërisë.
Këtë zhurmë e “lodhje” për të gjetur një kandidaturë të merituar po e bën politika, e cila nuk heq dorë nga një kandidaturë politike,pavarësisht se ajo deklarohen për një kandidaturë konsensuale, të aftë, të pastër, jopolitike dhe kombëtare. 
U vetëshpallën disa kandidatura dhe u hodhën disa të tjera propozime sipas preferencave subjektive, personale  e partizane. Nisur nga kjo gjëndje mendoj dhe propozoj që kandidatura më e mirë, më meritore moralisht , më e dinjitetshme, më e përgjegjshme para publikut, kombit, ligjit, moralit, profesionalizmit është Zonja Ina Rama, dhe me këtë besoj se është edhe opinioni i gjërë publik. Besoj se me këtë janë dakord edhe vetë politika në tërësi. 
Do të kishte qenë mirë që kandidaturën e Znj. Ina Rama ta kishte propozuar opozita zyrtare.
Presidenti i Republikës si kryetar shteti duhet të jetë mbi partitë ,pra jo të jetë politikan që  ta dorëzojë mandatin e deputetit dhe dokumentin e antarit të partisë formalish, dhe realisht t’i shërbejë partisë që e zgjedh. 
Zonja Ina Rama i ka të gjitha cilësitë  e denja për Presidente, pasi i ka treguar ato  gjatë kohës kur ajo ka qenë Kryeprokurore e Republikës së Shqipërisë si shëmbull përkushtimi e serioziteti në kryerjen e detyrës, e aftë profesionalish, e pastër dhe pa asnjë akuzë korruptive, pra as e korruptuar dhe as e inkriminuar, pikërisht ashtu sikurse janë dhe e kerkojne edhe kriteret e Veting-ut.

02.06.2022

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post T’PRES
Next post NEVER FORGET- MOS HARRO KURRË