KDI: Albin Kurti të raportojë në Kuvend për dialogun

Read Time:1 Minute, 0 Second

Instituti Demokratik i Kosovës, e mirëpret informimin e kryeministrit Kurti dhe zëvendëskryeministrit Bislimi në konferencën për media sot, gjatë së cilës u shpalosën detaje rreth zhvillimeve në takimin e fundit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Sipas KDI-së, paraqitja e ekzekutivit në konferenca për media pas takimeve në kuadër të dialogut është pozitive, por nuk mund të jetë zëvendësim për obligimet kushtetuese ndaj institucionit të Kuvendit, në përputhje me parimet demokratike të ndarjes dhe balancimit të pushteteve.

”Informimi i  publikut rreth zhvillimeve në procesin e dialogut Kosovë-Serbi është thelbësor në garantimin e transparencës dhe llogaridhënies publike si dhe rritjen e besimit qytetar në këtë proces. Megjithatë, kjo nuk e aminston Kryeministrin nga përgjegjësia që pas deklarimeve të sotme alarmante, të raportojë sa më shpejt para Kuvendit të Kosovës, si institucioni më i lartë mbikëqyrës i politikës së jashtme. Raportimi i Kryeministrit para Kuvendit përveç që është detyrë kushtetuese, është jetik për të mirëmbajtur një standard të qeverisjes demokratike dhe të përgjegjshme. Në këtë drejtim edhe subjektet politike opozitare duhet të ushtrojnë rolin e tyre parlamentar që të mbajnë llogaridhënës ekzekutivin, duke kërkuar raportime të rregullta të Kryeministrit rreth dialogut me Serbinë”, thuhet në komunikatën e dërguar për media.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Tahir Z.BERISHA, Mësuesi që hapi shkollën Shqipe në Zarbicë, në vitin 1946
Next post Lumir Abdixhiku: Me LDK e ardhmja është e ndritshme, ne po vijmë si forcë prijëse për shumë vjet