Home » Lajme » Këshilli Nacional: Kumtesë

Këshilli Nacional: Kumtesë

Këshilli Kombëtar Shqiptar

 

KUMTESË

 

Këshilli Kombëtar Shqiptar duke përshëndetë lirimin e pesë të burgosurve ish pjesëtarë të UÇPMB-së nga xhandarmëria serbe në burgun e Beogradit kërkon, lirimin e menjëhershëm edhe tre ish pjesëtarë të UÇPMB-së që po vuajnë dënimin e montuar politik në burgun e Vranjës.

Arrestimi i 8 shqiptarëve nga Komuna e Bujanocit, Këshilli Kombëtar Shqiptar e konsideron si aktë politik i drejtëpërdrejt i i Daçiqit  nën akuzën për “krime lufte kundër njerëzimit”, duke shkelur mbi marrveshjen e Konçuli, Vendimin për Amnesti të  ish pjesëtarët e UÇPMB-së dhe Deklaratën univerzale për të drejtat e njeriut.

 

 

Këshilli Kombëtar Shqiptar

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress