Home » Lajme » Komuna e Bujanocit këtyre ditëve po përballet me problemin e hudhjes së mbeturinave, pasi një gjë e tillë nuk po lejohet nga banorët serb të bashkësis lokale Rakovac

Komuna e Bujanocit këtyre ditëve po përballet me problemin e hudhjes së mbeturinave, pasi një gjë e tillë nuk po lejohet nga banorët serb të bashkësis lokale Rakovac

Ndërkaq qyteti I Bujanocit ka marrë një imazh deponie , pasi që në hyrje shihet grumbulli I mbeturinave. Pas disa tentativave ende nuk është arritur një marveshje me banorët serb , që sipas fjalëve të tyre nuk lejojnë mbeturinat e shqiptarëve edhe pse kjo deponi ka 80 vite që ekziston.
Edhe gjatë ditës së sotme ndërrmarja publike Komunalia ka tentuar që të hedhë mbeturinat ,por prap nuk u lejuan nga banorët serb ,që këtë herë ishin edhe më të mobilizuar. Në vendngjarje po ashtu kanë qëndruar edhe përfaqësuest e gjykatës , por shqetsuese mbete fakti pasi edhe pse ishin ftuar nuk ka qenë prezenca policisë e cila duhej të intervenonte në shmangjen e turmës së protestuesve.
Ndërkaq kryetari I komunës së Preshevës Ragmi Mustafa me të marë vesh , ka kontaktuar kryetarin e komunës së Bujanocit Shaip Kamberi ,të cilit I ka ofruar ndihmë duke I mundësuar hudhjen e mbeturinave në deponin e Preshevës deri në zgjidhjen e problemit.
Po ashtu këtë asisitencë u ka ofruar edhe drejtori I ndërmarrjes publike ” Moravica ” Naser Sadiku duke lënë hapësirë në deponi.
Ndërkaq gjatë qëndrimit tonë Bujanoc, në mungesë të kryetarit të komunës së Shaip Kamberi asnjë nga përfaqësuest e pushtetit local e as nga ndërrmarja komunali nuk gjetën kohë të paktën që për mes kamerës ti jenë mirënjohse komunës së Preshevës për ndihmën që po I ofron. Zyrtarët e NP komunalia në Bujanoc që udhëhiqet nga ana e shqiptarëve po ashtu nuk gjetën kohën që të paktën të na japin informacione se cfarë po ndodhë me deponin në Rakovac.

RTV Presheva

What teens can do it’s impossible to go everywhere with our kids, www.celltrackingapps.com but we can give them skills to deal with bullies as they are out in the world

4 Responses

 1. Sherifaliu thotë:

  Është për të u përshëndetur zemërgjërsia dhe ky gjest i madh i Kryetarit të Komunës Preshevës Z.Ragmi Mustafa, një proverb popullor thot: Miku i mir shihet në ditë të vështira, kurse në këtë rast mundë të karakterizohet edhe ndryshe, i ofroi ndihmë vëllau – vëllaut. Kurse kreu i Komunës Bujanocit as që ka koh të përshëndese këtë gjest më shum se human sepse na në Bujanoc jemi të rrezikuar shum seriozishtë të fitojm një epidemi me përmasa të mëdha. Kjo flet kjart se në cvar gjendje jemi dhe kush po na udhëheq dhe si po na udhëheq. Një pushtet që nuk ka aftësit minimale për të menaxhuar gjërat elementare sic është bërdhogu atëher gjithcka është e kjart, i nderuari Z.Shaip Kamberi, shërbimin më të mir i kishe bërë Bujanocit po që se shum urgjentisht jep dorëheqje nga posti qw mban, xhdo vones e jotja është humbje e madhe e kohës, tash më edhe fëmijët e kan kuptuar se je në vendin e gabuar në kohën e gabuar, Rixhan ta kemi tërhiqu dhe lëshoja vendin atyre që din të udhëheqin nëse vetëm pak ja don të mirën Komunës Bujanocit, përshëndetje.

 2. Preshevarja 65 thotë:

  Po nuk kan faj jo kta THI shkije se kur ishte koha qe u qelen FABRIKAT ne PRESHEV i bishin shkinat prej VRANJE E DREJT NE FABRIK me punu pa ni dit shkoll pa na pyetur fare ne ne ENTIN per punesim ne PRESHEV…
  e tash shka as berllogun nuk deshirojn mi lan me gjujt,kjo don te thot se hani shka te hani ju Shqiptart nevoj mos kryni gjer sa te PELCASNI.
  Shum mir e ka CEK i nderuari RESHAT AVDIU ne romanin e tij TERRORI SERB NDAJ SHQIPTARVE TE MASURICES DHE VRANJES (1878-1999)ku tregon:SE SI SHKIJET nuk i kan len gjyshet tona as RROBAT ti qesin ne tel per ti terur sepse sipas shkive ata DIELLIN E PASKAN BLER NGA SHQIPTARET…
  mos vall tash dotna dale se shkijet prap e kan bler VENDIN per qitjen e berllogut nga shqiptaret?!!!:
  Nuk kan faj joooooooo shkijet,fajet i ka EVROPA KURV qe i len me ber qka te dojn e ne SHQIPTARET kshyrim si qyqana nuk e varrosim ni mut meja shti kryjet ne berllog e shofin a guxojn mo me dal perpara…ata shum mir e din se na mundemi me qit BERLLOGUN gjer te molla e kuqe.
  PASTAJ EVROPA KURV vjen me aeroplana…

 3. Preshevarja 65 thotë:

  Harrova edhe nje gje te permendi,
  THIRRJE,THIRRJE ,THIRRJE
  qe qdo prollim BUJQESOR qe qesin ne treg SHKIJET NGA KY FSHAT RAKOVAC AS NJE SHQIPTAR mos te blej ne BUJANOVC E PRESHEV…sepse prodhimet e tyre jan HELMUESE per ne SHQIPTARET…
  Ju LUTEM ZBATONE KET LUTJE.

 4. beni thotë:

  shum mir e ka preshevarja i lus te gjith shqiptaret te zbatojn rregullin e mos te ja blejn as ni gje pre ktinve shkijeve

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch