Home » Lajme, Vendore » Komuna e Bujanocit: URIME MUAJI I BEKUAR I RAMAZANIT

Komuna e Bujanocit: URIME MUAJI I BEKUAR I RAMAZANIT

Të nderuar qytetarë të besimit Islamë të komunës së Bujanocit, po fillon muaji i bekuar i Ramazanit, muaji i solidaritetit dhe paqes.

Allahu na mundësoftë që të arrijmë qëllimet maksimale të objektivit të këtij muaji të bekua.

Agjerimi, Namazi dhe Kur’ani si tre elementet baze të këtij muaji qofshin preokupimi ynë kryesor bashkë me të gjithë elementet e tjerë plotesues.

Ky muaj na kujton, më tepër se gjithçka tjeter, se kush jemi në të vërtetë. Për ne ky lloj adhurimi duhet kryer në kuadrin e atyre që jetojnë për të tjerët, pra në qëllimin e ftuesit dhe misionarit të mëshirës dhe solidaritetit ndaj të varfurve.

Pra duhet parë si furnizim i domosdoshëm dhe i pazëvendesueshëm për të vazhduar rrugën e mëtejshme në këtë mision hyjnor.

Të nderuar vëllezër dhe motra mysliman, solidarizohuni me të varfurit sepse para të madhërishmit të gjith jemi të njejtë, pa dallim gjinie apo moshe.

Ju urojë nga zemra që ky muaj të kalojë në atmosferë të paqes dhe solidaritetit

 

 

Bujanoc, 19.07.2012

 

Kryetari i komunës së Bujanocit

Mr. Nagip Arifi

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress