KORRUPSIONI, LLUMI POLITIK DHE MEDIAT E DERI DHE KQZ  KUNDËR  PD-SË INSTITUCIONALE DHE BASHËS

Read Time:3 Minute, 48 Second

Nga Skënder Sadri KAPITI

PD, Basha, Alibeaj dhe SHBA përballë “Trekëndëshit të Bermudës”

Pavarësisht se Basha më shumë i motivuar moralisht dhe përgjegjshmërisht si  respektues ndaj antarësisë së PD-së dhe para opinionit e publikut ai dha dorëheqjen, por Berisha dhe foltorja vazhdojnë e sulmojnë egërsisht dhe paturpësisht edhe sot po Bashën. Dhe këtë e bëjnë   në aleancë me Ramën e  Metën por edhe me Komisionerin e KQZ, Ceibashin.

 I gjithë skenari dhe platforma djallëzore e politikës së vjetër e “Trekëndëshit të Bermudës” është ajo se ata bëjnë gjithcka dhe komplotojnë e shpifin kundër Bashës dhe kundër politikës së re të PD-së. Kjo sepse e gjithë politika e vjetër dhe korrupsioni e deri madje edhe KQZ nuk  pajtohet dhe bëjnë e komplotojnë së bashku  gjithcka e gjithëcfarë munden që Basha të mos vijë si kryeministër dhe as që PD-institucionale të  mos vijë në pushtet.

Madje “Trekëndëshi i Bermudës”  hërë hapur e shpeshherë me djallëzi sulmojnë dhe u kundëvihen edhe SHBA-ve pse ato mbështesin Bashën dhe Elitën e Re Politike të PD-së.

 Basha është reformatori i politikës shqiptare   në tërësi , sepse  jo vetëm ajo e PD-së por e gjithe politika  në këto vite të tranzicionit karakterizohet nga mungesa e demokracitetit të brëndshëm; karakterizohet nga sundimi i ligjit të autokracisë, të sundimit të kryetarit të përjetshëm ku vulëmbajtësit kryearë të partive kryesore por edhe të partive pa antarë janë pronarët e partive politike, pasi  partitë,  kryetarët e tyre i trajtojnë si prona dhe avokati politike personale e grupale; ku partitë funksionojnë si grupe interesi; ku partitë sundohen e qeverisen nga ligji  i hekurt  i  oligarkisë së korrupsionit,të tradhtisë dhe të akrobacive e matrapazllëqeve të ngushta personale, sic po tregon dhe po e verteton sot këtë fakt Foltoja dhe Sali Berisha i cili bashkëpunon me gjithcka e me cfarëdo politike jashtë PD-se institucionale vetëm për interesin e vet personal dhe të disa të tjerëve që e shohin dhe e kanë trajtuar gjithmonë PD-në si material njerëzor për interesa personale e klanore.

Basha ka meritën se ai dhe mbështetës të tij i treguan vëndin politikës së vjetër të PD-së, sidomos Berishës se nuk mund të vazhdojë që Partia Demokratike së pari, e më pastaj edhe politika shqiptare në tërësi nuk duhet të jetë e të vazhdojë më tej si parti politike autokratike që u shërben interesave të ngushta të lidershipit dhe të grupeve të interesit të ngushtë përsonal, partizan , klanor e familjar.

Basha dhe Alibeaj me Elitën e Re Politike të PD-së të ciët kanë mbështetjen e SHBA-ve   tregun se Partita Demokratike nuk mund të vazhdojë që interesin e përgjithshëm, kauzat publike, demokracia, e ardhmja e ndryshimi nuk mund të jenë vetëm interesi personal i kryepartiakëve dhe shpurës servile rreth tyre.

Basha , Alibeaj  dhe disa të tjerë të elitës së re politike të PD-kanë qartësinë dhe vizionin për ndryshimin si dhe janë politIkanë besnikë të aleatit strategjik të shqiptarëve , të SHBA-ve.

Zhvillimet politike sidomos që kur SHBA shpalli non grata Berishën  e kanë  futur në ankth dhe në panik të gjithë elitën e politikës së vjetër shqiptare atë të “Trekëndëshit të Bermudës”, dhe kjo është arësyeja që “Trekëndëshi I Bermudës” është acaruar dhe shqetësuar sot si kurrë më parë pasi po e ndjejnë se po afrion ndëshkimi demokratik që është i pashmangshëm dhe do të vijë shumë shpejt. Kjo sepse e vjetra e PD-së është shpallur non grata nga SHBA dhe është edhe e përjashtuar nga PD-ja institucionale, dhe i cili bashkë me foltoren  është bashkuar me LSI-së, forcë politike kjo e cila lindi dhe që e polli koprrupsioni dhe që e faktorizoi po kryefoltoristi i sotën në zgjedhjet e vitit 2009 duke bashkëqeverisur keq e korruptueshëm me të.

Kundër Bashës, Alibeajt dhe SHBA-ve është edhe rilindja e Edi Ramës, kjo   keqqeverisje të cilës përditë i shperthejnë superskandale korrupsioni. Në zgjedhjet vendore që do të mbahen me 14 Maj 2023 , në gjëndjen ku ndodhet sot politika dhe shoqëria shqiptare është shumë e vështirë që të triumfojnë Basha dhe Alibeaj, sepse demokracia sot është e kapur nga korrupsioni, paraja dhe nga mediat mercenare, nga padrtejtësia dhe nga oligarkia.  Pas këtyre zgjedhjeve  të cilat do vertetojnë dështimin dhe konsumimin e politikës së vjetër dhe të korrupsionit,  politika e re e PD dhe Basha me ndihmën e SHBA-ve dhe të BE së do të vijnë në pushtet.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Konfliktet në të cilat është përfshirë Rusia gjatë shekujve të fundit!
Next post Tomasz Chmielik, njeri real në një realitet njerëzor