Kosova alarmon se procesi i regjistrimit të popullsisë në Serbi, po bëhet në dëm të shqiptarëve

Read Time:45 Second

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi deklaroi se procesi i regjistrimit të popullsisë në Serbi, po bëhet në dëm të shqiptarëve dhe kërkon që të ketë përfshirje urgjente të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Ai deklaroi se OSBE-ja duhet të jetë e përfshirë dhe prezent në procesin e regjistrimit të popullsisë në Serbi, në zonat ku jetojnë shqiptarët.

Një deklarim të tillë e ai ka bërë në llogarinë e tij në Twtter, duke theksuar se procesi i regjistrimit atje, po bëhet me manipulime në dëm të shqiptarëve.

“Ka pengesa agresive dhe të shënjestruara për regjistrimin e shqiptarëve në Serbi”, shkroi Bislimi në llogarinë e tij.

“Sidomos në Medvegjë, janë vetëm tre komisionarë që flasin shqip dhe të gjithë janë të vendosur në zona të pabanuara nga shqiptarët”, saktësoi në deklarimin  tij, Zëvendëskryeministri Bislimi.

“Ka nevojë urgjente për përfshirjen e OSBE-së për t’i parandaluar këto manipulime”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Blinken-Kurti bisedë telefonike, flasin për dialogun Kosovë- Serbi
Next post Deputeti ukrainas e thotë në shqip: Kosova është Evropë, duhet ta njohim të gjith