Kurti: Ka një propozim franko-gjerman me mundësinë e një marrëveshjeje mes Kosovës e Serbisë

Read Time:55 Second

Kryeministri Albin Kurti e pranoi se ka të reja në procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Gjatë një konference për media të mbajtur në Gjilan, pas takimit që pati me kryetarin komunës, Alban Hyseni, kryeministri Kurti deklaroi se ka një propozim franko-gjerman dhe mundësinë e një marrëveshjeje mes Kosovës e Serbisë.

Por, ai thotë se nuk ka asgjë përfundimtare e aq më pak vendimtare.

Megjithatë, kryeministri deklaroi se ide të tilla qarkullojnë jo vetëm në Paris e Berlin, por edhe në Uashington, Bruksel, Romë, Prishtinë e Beograd.

“Diskutohen modele të ndryshme, por nuk ka diçka përfundimtare”, tha Kurti.

“Aq më pak vendimtare që do të mund të thuhej që ky është propozimi franko-gjerman dhe rrjedhimisht diskutojeni tash dhe jepni vërejtjet”.

Sipas kryeministrit, kjo iniciativë dëshiron  t’i japë edhe më shumë fuqi Lajçakut, sikurse që i jep edhe mbështetja e vazhdueshme amerikane.

Kohë më parë, në media ishte publikuar një dokument ku paraqitej një kornizë e re që i atribuohej Gjermanisë dhe Francës.

Për një plan të tillë, ka folur më parë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, por pa dhënë detaje.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Vjosa Osmani: E presim shpejt në vizitë Erdoganin, ai mund ta bindë Vuçiqin ta njohë Kosovën
Next post Christopher Hill: Dikur serbët “do të zgjohen” e do të shohin se Kosova është e shqiptarëve