Home » Histori, Opinione » LETËR DËRGUAR Z. BUXHOVIT NË PRISHTINË

LETËR DËRGUAR Z. BUXHOVIT NË PRISHTINË

Thema: Per veprate e tua shkencore.

I nderuar mik i imi dhe I gjithe shqiptarve kudo qe jane.z.Jusuf Buxhovi, Ndoshta te kujtohna.Jam Bahtir Hamza,  isha- kryetar Shoqatese alternative te poteve”Pena Shqipatre” dhe  kryeredaktor I redakesise se Magazines “Pena Shqiptare” 2002-2005.tani i  merguar mergimtar ne Toronto.Canada. E ndigjova  me vemendje  dhe na ngjalli shume interesim Intervista  e juaj  e bujshme ne RTK- ne emision ‘’Oksigjen” te hunde madhi  Besim Dina, e cila  beri jehon dhe qoje peshe gjithe mendjen  dhe zemerat  e gjithe shqiptarve ketu ne Toronto dhe kudo qe jetojne dhe qe jane shqiptaret. Por edhe aqe me interesant eshte se ti miku I gjithe shqiptarve  zgjove interesim dhe te miqet e mija amerikan, dhe  nderta veqoj: zotin. Peterson.ish Administrator I UNMIKUT,pas Kushnerit, per Kosoven.2003-2005. Studimet e juaja shkencore  mbi historin e Shqiperise  duke i shvrydezuar te dhenate konkrete dhe dokumetet historike shkencore  sidomos ato te fundit qe I keni shvrydezua  ne arkivat  e Gjermonise, hedhe drite  dhe bene te qarte culture e nji populli ne lashtesi,populli me i vjete ne Gadishullin Ballkanik  ne Europe,qe eshte nje nder populluj  kryesore te cultures indo-europjane, dhe shquhet me vlerate e medha kultureore  etnike, te cilet e vendosin ne nji vend nderi te merituar qe japin dhe rendesite si populull me nji culture te lashte  qe ze  peshe ne gjithe kulturet indo-europjan dhe boterore. Ju me te drjet vlersuat dhe  i ngritete ne peidistal fiset nga te cilate  rrjedhi populli shqiptar dhe gjuhe shqipe e pa vdekur. Duke vure ne qender Kosoven,  qe ishte nje nder qenderat kulturore boterore dhe shqiptare, si  dhe qytetin e lashte Shkupin,qe ishte qytete I karavaneve te ekonomise shqiptare,gje qe nga aty ishte bere shmageja  per  shpalljen e pavarsise se Shqiptarve,te Shqipersie nga Ruset,qe disa shqiptar e kishin shpall  ne  Vlore.E,dhe po ashtu hodhet drite mbi Hasan Prishtinen, te verteten e tia kohore si  dhe mbi  lidhjen e Prizrenit. Ky studim shknecor I paraqiture ne librate  e juja,iu dha juve mundesi  dhe shanse  juve qe te nxirreni ne drite dhe te beni te ndriur  karshi gjithe opinjonit publik boteror, se Shqiperia e perberjes se shpiritit njerezor  dhe kultura e popullit shqiptar  e hershme, ze nje vend nderi dhe me randesi, ne kulturen boterore dhe te njerezit e botes se civilizuar e shpirtnisht te pasur. Ju pershkruani me se  mire fiset e pellazgve dhe te ilirve, si fise dhe popuj nga te cilet rrejdhin shqiptaret e Republikes se Kosoves, me nji culture te lashte  boterore,qe nga BC dhe deri te AD.Ju keni bere tani nje studim me vlere te cilin as kush nuk ka guxua te bente me perpara deri me sot.Sa do qe shume shqiptar-E, te niveleve te ndryshme kan pas aftesi dhe culture te tille, me tituj e me grada shkencore qe nuk  kane bere asgje per vendin e vet, qe nuk kane bere asgje per popullin e vet,  duke nxjerre si shkak dhe si pengese kryesor sistimi moniste – Titist-Rankovicjane.Shkencaret  tane, Akademiket tane te Akademis se Shkencave te  Kosoves ,tani te Republikes se Kosoves,nuk kane shkruar asnje veper te tille shkencore, qe I perket etnitetit dhe histories se popullit shqiptar qe nga lashtesia-BC, e deri me sot. Me lejo te ceku I nderuar zoti J.Buxhovi, se  shqiptaret  jane populli i vetemi ne Gadishullin Ballkanik, ne Europe, ne BOTE,  qe nuk kane ENCIKLOPEDI  Familjare,qe nuk kane ENCIKLOPEDI KOMBETARE.  Zoti.J.Buxhovi,ju keni nji merite te veqant dhe zeni nje vend nderi  ne historin e popullit  shqiptar sepse:Me agrumeta bindes dhe fakte shkencore keni bere  nje studim shkencor te hollesishem qe i tergut botes mbare dhe shqiptareve ne pergjithesi,e, edhe shqiptarellave, se  kush eshte shqiptari dhe kultura  e tije. I nderuar mik z.J.Buxhovi, intrevista  e juaj dhe komneti i punes tuaj- vepres tuaj shkencore, mbi studimin shkencor te historise se  Shqiperis, e, edhe si perberje shpirterore, I ka ngrite peshe gjithe intelektualet shqiptare  ku do qe jetojne  dhe te botese perparimtare. Te falenderoje se tepermi dhe te pershendes ne emrin tim ,qe  si: isha- kryetar I “Penes Shqiptare” ne periudhen me te rend  te popullit  tim shqiptar ne Kosove, 2002-2005.qe ishte I Traumatizuar nga lufta. Njikosisht: Jan i autorizuar dhe nga personaliteti  i shquar  Danez,me shtetsi amerikane, zoti Petersen, qe eshte miku im me i dashur, I imi dhe I popullit  tim shqiptar te Kosoves,qe ka kene  Administrstor  I UNIKUT, ne Kososve,  dhe ka kontribua per te mire e popullit  shqiptar te Kosoves, ne koher kur ka kene Adnimstrator,pas Kushnerit.2003-dhjetor .2005.  Me porosin e tia te veqant  per ju ,zoti.J.Buxhovi, per te ju falenderua, dhe per te  ve ne dukje  keto vlera te medha te punes  tuaj qe  ua solle ti,  shqiptareve  te Kosovse dhe gjithe kombit, me kete  studim shkencor te historise se popullit  shqiptar  . zoti.Peterson me tha ne telefonin tim(1/647-765-53-27)te Premten.Date.06.Prill.2012.ne oren 4:35.PM.:”Pershendetje te veqant dergoj z.Jusuf Buxhovit,qe  eshte personi I par  I cili ka guxua, te dekomentoje ne  menyren shkecore  me argumenta bindese,me nji aftesis te veqant krijuese lashtesit e shqiptarve.Po.Thuaj: se  studimi i juaja  shkecore ne bazate reale dhe fatktet konkret  te nxjerre nga arkivat e shteteve te perparuara  siqe eshte Gjemronia, I ka habit edhe shqiptaret per  historine  e tyre  qe nuk I kan njohur plotesisht………………..” Duke  vlersuar  mire punen tende zoti Petersen,  me porosity mua qe eshte I gateshem  te ju ndihmoj ne drejtimet qe ju keni deshire dhe  ju siguron mbeshtejn e  tia, morale dhe matrijale.    Miku im dhe I gjithe shqiptarve.Zoti.J.Buxhovi,Te urojme  shendet dhe suksese  ne pune tuaj, Pershendetje shqiptare Bahtir Hamza,author,editor. Isha- kryetari I Sh.A.te Poetve “Penese shqiptare”,Prishtine.

One Response

  1. MIRFANE thotë:

    PARAQES SE BAHTIR HAMZA QENKA NJE UDM QE ME BASHKE PUNTOR PO PREGADIT TRILLIME E VEREJTA EDHE PSE NUK E NJOH KURR NUK KAM DEGJUAR PER TE POR KONKLUDOJ SE UN KURR A KURRES NUK KISHA MUND TE DIJ TE VERTETEN NE THOJZA SI KY NJERI PA QEN NE UDB NGA I DIN KY EDHE NESE JAN TE VERTETA PRA NGA I NXORRI NUK KUPTOJ FARE.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch