Home » Lajme, Ndërkombëtare, Opinione » LETËR E HAPUR PRESIDENTIT TË SHTETEVE TË BASHKUARA TË AMERIKËS JOSEPH BIDEN

LETËR E HAPUR PRESIDENTIT TË SHTETEVE TË BASHKUARA TË AMERIKËS JOSEPH BIDEN

Marrëveshja e normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë e përqendruar në njohjen reciproke mund të arrihet vetëm me angazhimin e plotë të SHBA-ve

Nga MA. AGIM ALIÇKAJ *

I nderuari Zoti President Biden,
Unë do të doja të adresoja një çështje të rëndësishme të politikës së jashtme me të cilën jeni marrë gjatë pjesës më të madhe të jetës suaj politike shumë të suksesshme në Amerikë – ngjarjet tragjike pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.
Angazhimi dhe udhëheqja e juaj personale në ndalimin e katër luftërave të tmerrshme të shkaktuara nga shteti kriminal i Serbisë, i udhëhequr nga krimineli i luftës Slobodan Milosevic, ka ndihmuar në shpëtimin e jetës së miliona civilëve të pafajshëm, përfshirë gra dhe fëmijë në Kosovë, Bosnje dhe Kroaci. Përkushtimi juaj për mbrojtjen dhe ruajtjen e të drejtave të njeriut, paqes dhe stabilitetit në Evropën Juglindore është i admirueshëm. Kjo çështje është shumë e ndjeshme për zemrat e qindra mijëra shqiptaro-amerikanëve si unë, të cilët i kanë shpëtuar shtypjes serbe dhe asaj komuniste dhe po përjetojnë ëndrrën amerikane në vendin më të mirë të botës.
Unë kurrë nuk do ta harroj fjalimin tuaj frymëzues të mbrëmjes në New York, organizuar nga aktivistët e të drejtave të njeriut dhe udhëheqësit e Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, Joe DioGuardi dhe Shirley Cloyes DioGuardi më 28 Prill 2002.


Ju thatë : “ Derisa populli serb të shikojë veten në fytyrë, të kuptojë se çfarë kanë bërë udhëheqësit e tyre, ata nuk do të jenë në gjendje të heqin këtë nocion të viktimizimit, ata kurrë nuk mund të shërohen nga sëmundja se ata janë të shtypurit dhe ky cikël do të vazhdojë dhe do të vazhdojë…”
Fatëkeqësisht, ata nuk i dëgjuan këshillat tuaja miqësore. Më shumë se dy dekada më vonë, Serbia nuk ka ndryshuar shumë, kështu që cikli po vazhdon. Qeveria shoviniste serbe e udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq, media e kontrolluar dhe kisha ortodokse serbe, po manipulojnë ende me popullin serb duke promovuar urrejtje për kombet fqinje, veçanërisht për popullin shqiptar, bazuar në gënjeshtra dhe në “të drejtat historike” të tyre të rreme. Nacionalisti, shkrimtari dhe politikani i njohur serb Dobrica Çosiq ka deklaruar “Gënjeshtra është virtyti më i lartë i popullit serb… Serbët janë shpëtuar kaq shumë herë në histori me gënjeshtra”.
Serbët kurrë nuk kërkuan falje për genocidin ndaj popullit shqiptar, ata e konsiderojnë veten si viktima dhe ende po e luajnë rolin e viktimës. Populli i Kosovës është në zi edhe sot, më shumë se 1500 njerëz janë ende të zhdukur. Shumë kriminel lufte ende ecin të lirë në Serbi dhe territore tjera të kontrolluara prej tyre. Vrasësit e tre shtetasve amerikanë vëllezërve Bytyqi ende nuk janë dënuar. Serbia nuk është ndëshkuar për krimet kundër njerëzimit. Drejtësia ende nuk është vendosur.
Sjelljet destruktive armiqësore serbe kundër Kosovës, janë bërë më agresive pas fitores suaj të Presidencës në Amerikë dhe akoma më shumë pas zgjedhjes së Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit në Kosovë. Ata kanë frikë nga ju sepse e dinë që ju e kuptoni situatën në Ballkan më mirë se kushdo tjetër, se ju qëndroni për një zgjidhje paqësore, të paanshme, të vërtetë dhe të qëndrueshme të konfliktit shqiptaro-serb, bazuar në drejtësi për të gjithë. Ata kanë frikë nga Z.Kurti dhe Znj. Osmani, sepse e dinë se ata janë udhëheqës pro-perëndimorë, të pakorruptuar, të shkolluar, të aftë, të patrembur dhe shumë të popullarizuar.
Kohët e fundit, nacionalistët serbë u janë drejtuar për ndihmë aleatëve të tyre në Evropë, të cilët kanë mirëkuptim ndaj qëllimeve të tyre shkatërruese, përfshirë parlamentarë racistë francezë dhe politikanë të tjerë që vijnë nga vendet e Bashkimit Evropian të cilët nuk e kanë njohur Republikën e Kosovës. Njëri prej tyre është emisari i BE-së në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Z. Miroslav Lajcak. Ai i ngjan më shumë një misionari serb se sa një ndërmjetësuesi të paanshëm. Ai tashmë ka treguar paragjykimin e tij kundër Kosovës, duke kërkuar ndryshimin e kushtetutës së Kosovës me qëllim të krijimit të asociacionit të komunave të pastra etnike serbe dhe duke dhënë një intervistë me hartë në prapavijë e cila e tregon Kosovën si pjesë të Serbisë. Kjo plotësisht në kundërshtim me vlerat e proklamuara perëndimore të multietnicitetit dhe bashkëjetesës paqësore të nacionaliteteve të ndryshme.


Ajo që është edhe më shqetësuese, Serbia po vazhdon me spastrimin etnik të popullit shqiptar në pjesën veriore të Kosovës dhe atë jugore të Serbisë. Kohët e fundit, presidenti serb Vuçiq ka takuar nacionalistë serbë, shovinistë dhe huliganë të udhëhequr nga Lista Srpska, duke u dhënë atyre udhëzime se si të pengojnë në një situate të re të krijuar pas zgjedhjeve të fundit në Kosovë. Ata po përdorin dhunë edhe ndaj serbëve që nuk pajtohen me politikat e tyre si Z. Nenad Rasiq, djali i të cilit u rrah keq në mes të ditës nga mbështetësit e Vuçiq. Znj. Rada Trajkoviq, një aktiviste serbe për të drejtat e njeriut ka deklaruar se ndihet e kërcënuar nga Vuçiq. Ekziston mundësia për më shumë dhunë të organizuar nga serbët me qëllim të destabilizimit të mëtutjeshëm të Kosovës.
Politika e Bashkimit Evropian e përkëdheljes së agresorit (Serbisë) dhe e presionit mbi viktimën (Kosovën) për 22 vjet , thjesht dhe logjikisht ka dështuar. Diplomatët perëndimorë janë përpjekur më kot për ta larguar Serbinë nga aleanca me Rusinë dhe Kinën në kurriz të popullit shqiptar. Ky lloj akomodimi i oreksit serb për grabitjen e tokave shqiptare është kaq i gabuar. Serbët janë rrëmbyes famëkeq të tokave të huaja që kurrë nuk ndalen, derisa të binden se nuk ka mundësi për të grabitur më.
Qeveria despotike e Putinit po i mbështetë kërkesat e tyre për një “Serbi të Madhe” e cila u shërben aspiratave hegjemoniste ruse në Evropën Jugperëndimore. Ky projekt i planifikuar mirë është zbatuar nga serbët për më shumë se një shekull. Është i paraparë në detaje nga politikani serb Vaso Çubriloviq në librin e tij të quajtuar “Zhdukja e shqiptarëve”. Qindra mijëra civilë shqiptarë janë vrarë ose detyruar të emigrojnë në Turqi dhe vende të tjera. Misionarët e ndryshëm antishqiptarë po përpiqen ta ngatërrojnë atë duke e krahasuar me një projekt për të ashtuquajturen “Shqipëri e Madhe” i cili nuk ekziston. Nëse kjo do të ishte e vërtetë, do të kishte një plan konkret dhe përpjekje të organizuar për bashkimin e të gjitha tokave shqiptare të Serbisë Jugore ( Preshevë, Bujanoc, Medvegjë, Nish, Toplicë, Kurshumli dhe Sanxhak), Maqedonisë Perëndimore, Malit të Zi Jugor dhe Greqisë Veriore me Kosovën dhe Shqipërinë.
Plani i ish-presidentit Martti Ahtisaari paraqet kompromisin më të madh dhe më të dhimbshëm që Kosova duhej ta bënte për të marrë një pavarësi të kufizuar dhe të mbikqyrur – shtet multietnik edhe pse më shumë se 90% është shqiptar, flamur pa simbole kombëtare, hymn kombëtar të pakuptimtë dhe të drejta të jashtëzakonshme për pakicën serbe si askund tjetër në botë. Prapëseprap, Kosovës vazhdohet ti bëhet presion nga disa diplomatë perëndimorë për të bërë më shumë kompromise, tashti në bisedime me agresorin, Serbinë shoviniste, e cila kurrë nuk i ndali përpjekjet për shkatërrimin e Kosovës. Do të dëshiroja që këta ndërmjetësues ta kuptojnë njëherë e përgjithëmonë. Mjaft është mjaft. Nuk mund të bëhen negociata dhe as kompromise me lirinë e një populli, kurrë. Edhe vetë zoti Ahtisaari në një intervistë për gazetën Kroate “Vecernji list” me 22 Korrik 2012 tha: “Nëse Serbia ka dëshirë le të shkojë te Rusia, nuk mund të pranohen koncesione tjera”
Kurrë nuk do të ketë zgjidhje pa përfshirjen e plotë, të përhershme dhe serioze të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Marrëveshja për Normalizim Ekonomik nën kujdesin e Adiministratës Trump, e nënshkruar në Uashington më 4 Shtator, 2020, ishte një fushatë publiciteti e organizuar nga një diplomat shumë jokonvencional, jodiplomatik, Z. Richard Grenell. Ai ndihmoi në shkarkimin e qeverisë demokratike të Albin Kurtit për të krijuar një qeveri kukull të Avdullah Hotit, e cila rezultoi në nënshkrimin e marrëveshjes e cila shërbente ekskluzivisht për interesat serbe. Kjo gjë u bë me shpresë që paratë dhe votat serbo-amerikane në shtetet konkurente si Michigan, Illinois, Wisconsin dhe Pennsylvania do të ndihmonin në zgjedhjen e Presidentit Trump. Edhe pse humbën, Z. Grenell vazhdon të sulmojë qeverinë në ardhje të Kurtit, të dalur nga zgjedhjet e lira demokratike, madhështore dhe historike. Shpresoj se Administrata e juaj do ta shpërfillë marrëveshjen e tij të parealizueshme pro-serbe si dhe pikëpamjet e tij jokonstruktive.
E vetmja gjë e mirë që doli nga kjo marrëveshje ishte njohja e pavarësisë së Kosovës nga Izraeli, një akt i vonuar që pritej nga një vend demokratik proamerikan i bazuar në marrëdhënjet e shkëlqyera historike midis popullit hebre dhe shqiptar. Edhe kjo njohje e drejtë erdhi me polemika rreth vendosjes së Ambasadës në Jeruzalem, për shkak të kundërshtimit të fortë nga Evropa. Kjo situatë mundë të zgjidhet vetëm me angazhimin dhe udhëheqjen e Amerikës. Nga ana tjetër, qeveria serbe nuk ka bërë asgjë në realizimin e premtimit të tyre për të zhvendosur Ambasadën nga Tel Aviv në Jeruzalem. Si zakonisht, ata po vazhdojnë të luajnë rol të dyfishtë: mirëkuptim për palestinezët dhe miqësi me shtetet si Irani, ndërsa gënjejnë dhe përpiqen t’a bindin Izraelin se problemi i serbëve me shqiptarët është i njëjtë me konfliktin izraelito-palestinez.
Realiteti është se konflikti midis Kosovës dhe Serbisë është politik dhe mund të zgjidhet vetëm në mënyrë politike. Një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe e përhershme nuk është e lehtë, por është shumë e qartë dhe e thjeshtë. Duhet të fillojë me kuptimin dhe pranimin nga populli serb se serbët nuk janë viktimë, gjë e cila e krijon mundësinë për kërkim falje dhe përpjekje serioze për kapjen dhe ndëshkimin e kriminelëve të luftës. Kjo do të bëjë të mundur një dialog konstruktiv midis dy palëve të barabarta, i cili duhet të ndërmjetësohet nga diplomat të paanshëm amerikanë dhe evropian në arritjen e një marrëveshjeje për mbrojtjen dhe sigurimin e të drejtave të njejta njerëzore dhe nacionale për pakicat serbe që jetojnë në Kosovë dhe popullin shqiptar në Serbi. Rezultati përfundimtar duhet të jetë njohja e ndërsjellë në mes të dy shteteve në kufijt aktual, pa komuna të pastra etnike dhe pa status ekstraterritorial për institucione dhe monumente fetare kudo qofshin ato. Kjo mund të arrihet vetëm me presion të vërtetë diplomatik, ekonomik dhe politik mbi Serbinë nga Amerika dhe Evropa.
Z. President, në fjalën tuaj theksuat që Amerika duhet të qëndrojë e angazhuar deri sa të kryhet puna. Unë jam i sigurt se keni njohuri, përvojë, mençuri dhe fuqi të mjaftueshme për ta përfunduar këtë punë. Ju tashmë e keni siguruar vendin tuaj në historinë amerikane duke u bërë Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Suksesi i arritjes së një zgjidhjeje përfundimtare dhe të drejtë midis Kosovës dhe Serbisë do të jetë trashëgimia e juaj e përhershme në historinë e kombit shqiptar, bashkë me Presidentin Wilson, Presidentin Clinton dhe Presidentin Bush. Për më tepër ju gjithashtu do të hyni në historinë serbe si lideri amerikan, i cili e ndihmoi kombin serb të lirohet dhe çlirohet nga djalli përmbrenda.
Gjatë gjithë historisë, populli shqiptar ka treguar respekt dhe tolerance të pakrahasueshme për besimet e ndryshme fetare, racat dhe grupet etnike. Asgjë nuk e ilustron këtë më mirë sesa shpëtimi i të gjithë hebrenjve që jetuan ose arritën në tokat shqiptare duke ikur nga persekutimi nazist gjatë Holokaustit. Jam shumë krenar që babai im Arif Aliçkaj ishte pjesë e kësaj përpjekjeje fisnike mbarëshqiptare, e njohur me rezoluten amerikane H.Res. 812 në nëntor të vitit 2012. Si njëri prej kombeve më të vjetra të civilizuara të Evropës Jugperëndimore, populli shqiptar i ka dhënë botës shumë personalitete të mëdha si Skënderbeu, i cili për 25 vjet me radhë e mbrojti Evropën nga pushtimi i Perandorisë Osmane dhe Shënjtores Nënë Tereza, simbolit të humanizmit dhe kujdesit për njerëzit e vuajtur dhe me nevoja në të gjithë botën.
Populli shqiptar kurrë nuk e ka sulmuar ndonjë komb tjetër, ai gjithmonë i ka luftuar pushtuesit e huaj për të mbrojtur shtëpitë e veta dhe fëmijët e vet. Krejt çka don ky popull në këtë moment, është e drejta për të jetuar i lirë në tokat e veta stërgjyshore. Kosova e ka zgjedhur rrugën e saj evropiane pro-amerikane. Ka ardhur koha që Serbia të zgjedhë a do të bëhet pjesë e Evropës demokratike apo do të mbetet nën ndikimin e Rusisë dhe Kinës, me të gjitha aspektet negative që sjellin sistemet totalitare.
Është fakt i vërtetë që populli shqiptar e do Amerikën më shumë se çdo komb tjetër në botë, ndërsa populli shumicë serb anon gjithnjë kah Rusia para Amerikës. Kjo gjë nuk do të ndryshojë kurrë.
Zoti ju bekoftë juve, familjen tuaj dhe kombin amerikan !
Zoti e bekoftë kombin shqiptar!

*Anëtarë i Kryesisë së Ligës Shqiptaro-Amerikane dhe i Këshillit të Vatrës

AN OPEN LETTER TO THE PRESIDENT OF THE UNITED STATES OF AMERICA JOSEPH BIDEN

The normalization agreement between Kosova and Serbia centered on mutual recognition can only be achieved with full US involvement

By AGIM ALIÇKAJ, MRSC. *

Dear President Biden,
I would like to address an important foreign policy issue that you have dealt with for most of your very successful political life in America – the tragic events after the breakup of former Yugoslavia.
Your personal involvement and leadership in stopping four terrible wars, launched by the criminal state of Serbia and led by former war criminal Slobodan Milosevic, has helped save the lives of millions of innocent civilians, especially women and children in Kosova, Bosnia and Croatia. Your dedication to the protection and preservation of human rights, peace and stability in Southeastern Europe is admirable. This issue is very dear to the hearts of hundreds of thousands of Albanian-Americans like me, who have escaped Serbian and communist oppression and are living the American dream in the greatest country in the world.
I will never forget your inspirational speech at an event in New York organized by human rights activists and the leaders of Albanian American Civic League, Joe DioGuardi and Shirley Cloyes DioGuardi on April 28, 2002. You said: “Until the Serbian people look themselves in the face and understand what their leaders have done in their name, they will not be able to shed this notion of victimization, they can never cure themselves of the disease that they are the oppressed… and this cycle will continue and continue”.
Unfortunately, they did not listen to your advice. More than two decades later, not much has changed in Serbia, so the cycle is continuing. The Serbian chauvinistic government led by Aleksandar Vucic, the controlled media and orthodox church are still manipulating Serbian people and promoting hatred for neighboring nations, especially against the Albanian people, based on their fake “historical rights”. A well-known Serbian nationalist, politician, and writer, considered by many as the father of Serbia, Dobrica Cosic has said “Lying is the highest virtue of the Serbian people… The Serbs have rescued themselves in history so many times with lies.”
They never apologized for the genocide against Albanian people, they regard themselves as victims and are still playing the victim. The people of Kosova are in mourning even today as more than 1500 people are still missing. Many war criminals are walking free in Serbia and other territories controlled by them. The murderers of three American citizens, brothers Bytyqi, have not yet been charged. Serbia has not been punished for their crimes against humanity. Justice has yet to be served.
The Serbian obstructionist/enemy behavior against Kosova has become more aggressive after your win of the Presidency in America and even more so after the election of Albin Kurti and Vjosa Osmani in Kosova. They fear you because they know that you understand the situation in the Balkans better than anyone, and that you stand for a peaceful, un-biased, truthful and lasting solution to the Albanian-Serbian conflict based on justice for all. They fear Mr. Kurti and Mrs. Osmani because they know that they are pro-western, uncorrupt, highly educated, very capable, fearless and very popular leaders.
Lately, Serbian nationalists have turned for help to their allies in Europe who are sympathetic to their destructive goals, including French racist parliamentarians and other politicians who come from the countries of the European Union who have not recognized the Republic of Kosova. One of them is the EU mediator in the dialogue between Prishtina and Belgrade, Mr. Miroslav Lajcak. He is looking more like a Serbian missionary and less like an unbiased mediator. He has already shown his bias against Kosova, asking for the change of constitution to accommodate Serbian minority demands, trying to create ethnically clean Serbian municipality associations and giving an interview with a map behind him, showing Kosova as a part of Serbia. This is completely in contrast with western proclaimed values of multiethnicity and peaceful coexistence of people with different ethnic and cultural backgrounds.
What is even more disturbing is that Serbia is continuing with ethnic cleansing of the Albanian people in northern Kosova and southern Serbia. Recently, the Serbian president Aleksandar Vucic has met Serbian nationalists, chauvinists and hooligans led by Lista Srpska in these areas, by giving them direction on how to obstruct the newly elected government of Kosova. They are using violence against Serbs who do not agree with their policies like Nenad Rasic, whose son was badly beaten in broad daylight by Vucic supporters. Mrs. Rada Trajkovic, a Serbian human rights activist, has stated that she is feeling threatened by Vucic. More violence may follow with the intention to destabilize Kosova.
The European Union policy of appeasing the aggressor (Serbia) and pressuring the victim (Kosova) for 22 years, has simply and logically failed. Western diplomats have been trying unsuccessfully to win over Serbia from alliance with Russia and China at the expense of the Albanian people. This kind of accommodation of Serbian appetite for land grab is so wrong. Serbs are notorious land raiders that will never stop asking for more, until they are convinced that there is nothing left to take.
Putin’s despotic government is supporting their quest for a “Greater Serbia” which serves Russian hegemonic aspirations in Southwestern Europe. This well-planned project has been in the works for more than a century. It is written in detail in the book by Serbian politician, Vaso Cubrilovic, named “The expulsion of the Albanians”. Hundreds of thousands Albanian civilians have been killed or forced to immigrate to Turkey and other countries. Anti-Albanian missionaries are trying to confuse it by comparing it to a non-existent project for so called “Greater Albania”. If this were true, there would be a plan and effort to unite all Albanian lands of Southern Serbia (Preseva, Bujanovc, Medvegja, Nis, Toplice, Kursumlija and Sandjak), Western Macedonia, Southern Montenegro, and Northern Greece with Kosova and Albania.
Former President Martti Ahtisaari’s plan was the biggest most painful compromise Kosova had to make in order to get supervised limited independence – a multiethnic country even though more than 90% is Albanian, a flag with no national symbols, a meaningless national anthem and extraordinary rights for the Serbian minority like nowhere else in the world. Yet again, Kosova is being pressured by some Western diplomats for more compromises, now with the aggressor, the chauvinistic Serbia who has never stopped trying to destroy Kosova. I wish these mediators would understand. Enough is enough. Freedom cannot be negotiated nor compromised, ever. Even former President Ahtisaari said in an interview for Croatian newspaper “Vecernji list” on July 28, 2012 that: “If Serbia wants Russia let her go there, no more concessions are acceptable”.
There will be no solution without full, permanent, and serious involvement from the United States of America. The Agreement for Economical Normalization facilitated by the Trump Administration and signed in Washington on September 4, 2020, was a publicity campaign organized by a very unconventional, undiplomatic diplomat, Mr. Richard Grenell. He helped remove the democratic government of Albin Kurti in Kosova to elect a puppet government of Avdullah Hoti which resulted in him signing an agreement serving exclusively Serbian interests. They were hoping that Serbian-American money and votes in swing states like Michigan, Illinois, Wisconsin and Pennsylvania would help the election of President Trump. Even though they lost, Mr. Grenell continues to undermine the newly elected Kosova government – a recent win in the free democratic elections that was historical and magnificent on its own. I hope that your Administration will disregard his pro-Serbian unworkable agreement and unconstructive views.
The only good thing about the agreement for economical normalization was the recognition of the independence of Kosova by Israel, a long overdue act expected from a democratic pro-American country based on the excellent historical relationship between Jewish and Albanian people. Even this rightful recognition came with controversy over the location of the Embassy in Jerusalem due to Europe’s strong opposition. This situation can be handled and resolved only by America’s leadership. On the other hand, Serbian government is not acting at all on their promise to relocate their Embassy from Tel Aviv to Jerusalem. As usual, they are continuing to play both sides: sympathetic to Palestinians and friendly with countries like Iran, while lying and trying to convince Israel that Serbians problem with Albanians is the same as Israeli-Palestine conflict.
The reality is that the conflict between Kosova and Serbia is political and only a political solution can resolve it. A permanent comprehensive solution is not easy, but it is very clear and simple. It must start with the realization and demonstration by the Serbian people that they are not a victim. An apology for war crimes should follow with new efforts to bring unpunished war criminals to justice. This will make possible a constructive dialogue between two equal parties which should be mediated by unbiased American and European diplomats to discuss and achieve an agreement for guaranteed, equal protection and preservation of human rights of Serbian minority in Kosova and Albanians in Serbia. The final result should be a mutual recognition in present borders with no ethnically clean municipalities and no extraterritorial status for any religious institutions anywhere. This can only be achieved with serious and decisive economic and diplomatic pressure on Serbia by America and Europe.
Mr. President, in your speech you emphasized that America should stay involved until the job is finished. I do believe that you have the knowledge, the experience, the wisdom and the power to finish this job. You have already secured your space in American history by becoming the 46th President of the United States. Finding a final and just solution to the conflict between Kosova and Serbia will be your permanent legacy in Albanian history alongside President Wilson, President Clinton and President Bush. Moreover, you will also enter Serbian history as the American leader who helped the Serbian nation release and liberate themselves from the devil within.
Throughout history, the Albanian people have shown respect and unsurpassed tolerance for other religions, races and ethnic groups. Nothing illustrates this better than the salvation of all Jewish people who lived or reached Albanian lands while escaping from Nazi persecution during Holocaust. I am very proud that my father Arif Aliçkaj was a part of this noble all-Albanian effort, recognized in US resolution H.Res.812 in November 2012. As one of the oldest civilized nations in Southwestern Europe, Albanian people have given to the world many great personalities like Skanderbeg, who for 25 years defended Europe from invading Ottoman Empire and Saint Mother Teresa, the symbol of humanity and care for people in need all over the world.
Albanian people have never attacked any other nation, they always had to fight back foreign invaders, to protect their homes and their children. All they want now is to be able to exist and live freely in their ancestry lands. Kosova has chosen its European pro-American path. It is time for Serbia to choose to become part of a democratic Europe or remain under the influence of Russia and China with all the negative aspects of the totalitarian systems.
It is a fact that Albanian people love and respect America more than any other nation on earth, while everyone knows that the majority of the Serbian people would always side with Russia over America. This will never change.

May God bless you, your family and the American nation!

May God bless the Albanian nation!

*Member of Executive Board of the Albanian-American Civic League and a member of the Council of Vatra.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch