Home » Lajme, Vendore » Liderët përshëndetin votimin për ligjet për ushtri

Liderët përshëndetin votimin për ligjet për ushtri

“Gjithmonë duke nderuar atdheun dhe në shërbim të të gjithë qytetarëve. Bijat dhe bijtë më të mirë të vendit, ushtarët e Republikës së Kosovës”, ka shkruar presidenti në facebook ku ka postuar edhe një video të FSK-së.

Votimin e pakove për shndërrimin e FSK-së në Ushtri e kanë përshëndetur liderët e institucioneve dhe partive politike.

“Gjithmonë duke nderuar atdheun dhe në shërbim të të gjithë qytetarëve. Bijat dhe bijtë më të mirë të vendit, ushtarët e Republikës së Kosovës”, ka shkruar presidenti Hashim Thaçi në facebook ku ka postuar edhe një video të FSK-së.

E, kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se sot është një prej ditëve më përcaktuese për vendin në konsolidim të shtetit dhe në rrugën drejt NATO-s.

“Me votimin në lexim të parë të pakos së ligjeve për FSK-në, deputetët e Kuvendit vulosën të drejtën e shtetit tonë sovran për tranzicionin e FSK-së në mandat ushtarak dhe mbrojtës, ofruese e sigurisë për të gjithë qytetarët dhe komunitetet, forcë multietnike e profesionale, sipas standardeve të NATO-s”, ka shkruar ai.

“Kosova e gëzoftë ushtrinë”: ka shkruar kreu i Kuvendit, Kadri Veseli. Zëvendëskryeministër, Fatmir Limaj, e ka vlerësuar ditë historikë, ditën e sotme.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch