Home » Sport » Lista angleze për EURO 2012

Lista angleze për EURO 2012

Anglia ka konfirmuar të martën numrat e fanellave që lojtarët e kombëtares së “Tre Luanëve” do të mbajnë në EURO 2012.

Andy Carroll dhe Wayne Rooney do të mbajnë respektivisht 9-n dhe 10-n, dy numrat më të lakmuar nga çdo futbollist në botë.

Roy Hodgson, i cili zëvendësoi në krye të pankinës së Anglisë italianin Fabio Capello, publikoi një listë ku mungojnë për dëmtim vetëm mesfushori Gareth Barry dhe portieri John Ruddy.

Portieri i Birmingham Jack Butland do të zëvendësojë si portier i tretë Ruddy-n, ndërsa mbrojtësi i Everton, Phil Jagielka do të zëvendësojë Barry-n.

Më 2 qershor Anglia do të luajë miqësoren e fundit ndaj Belgjikës e më pas do të nisë kampionatin europian më 11 qershor ndaj Francës. Ndeshjet e tjera të grupit do t’i luajë më 15 qershor ndaj Suedisë dhe 19 qershor ndaj Ukrainës.

 

Ja numrat e futbollistëve të Anglisë për EURO 2012:

 

1 Joe Hart

2 Glen Johnson

3 Ashley Cole

4 Steven Gerrard

5 Gary Cahill

6 John Terry

7 Theo Walcott

8 Frank Lampard

9 Andy Carroll

10 Wayne Rooney

11 Ashley Young

12 Leighton Baines

13 Rob Green

14 Phil Jones

15 Joleon Lescott

16 James Milner

17 Scott Parker

18 Phil Jagielka

19 Stewart Downing

20 Alex Oxlade-Chamberlain

21 Jermain Defoe

22 Danny Welbeck

23 Jack Butland

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress