Maqedonci: Raketat “Javelin” do të vijnë së shpejti

Read Time:45 Second

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka thënë se raketat “Javelin” do të jenë me kohë në Kosovë, pa dhënë ndonjë afat kohor. Ai ka theksuar se Kosova i ka filluar pagesat milionëshe për këto raketa te Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Aktualisht jemi në vazhdimësi të procesit të blerjes së këtyre sistemeve. Do të vijnë me kohë në Kosovë dhe do të jenë pjesë e inventarit të FSK-së. Tani jemi në fazën e diskutimeve të afateve, jemi duke realizuar pagesat e para për këto sisteme. Kemi filluar pagesat”, ka thënë ai.

Maqedonci ka potencuar se SHBA-ja konsiderohet e pazëvendësueshme në syrin e Qeverisë së Kosovës.

“Mospajtimet politike shpesh mund të krijojnë pasoja, por SHBA ka qenë në vazhdimësi dhe mbetet mbështetësi kryesor të ngritjes së kapaciteteve të mbrojtjes së FSK-së. Ne si Qeveri dhe ministri e konsiderojmë SHBA-në aleat të pazëvendësueshëm”, është shprehur ai.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Qeveria e Serbisë i zvogëloi buxhetin Këshillit Kombëtar Shqiptar, e kompenzon Qeveria e Kosovës  
Next post Aleksandar Vuçiq: Më 28 mars Serbinë e presin “ditë të vështira”