Home » Lajme, Rajonale » Maqedonia nga sot merr emrin e ri

Maqedonia nga sot merr emrin e ri

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese.

Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Ndërkohë siç raportojnë gazetarët, gjatë ditës së nesërme pritet që qytetareve t’u drejtohet kryeministri Zoran Zaev.

Ndërkohë para Kuvendit vazhdojnë protestat e qytetarëve, të cilët nuk pajtohen me ndryshimet kushtetuese. Situata para Kuvendit është e qetë dhe pa incidente.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch