Mbërrin helikopteri i parë Amerikan UH-60 Black Hawk në Shqipëri

Read Time:34 Second

Ka mbërritur helikopteri i parë UH-60 Black Hawk në Shqipëri, si donacion i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Lajmin e ka dhënë Ambasada e SHBA-ve në Tiranë, teksa kanë thënë se kjo mbështetje kalon 50 milionë dollarëshin nga fondet e ndihmës.

“Helikopterët e rinj do të ndihmojnë në forcimin e aftësive të forcave ajrore të Shqipërisë dhe aftësinë për të kryer evakuim mjekësor, rikuperim të personelit, misione kërkim-shpëtimi, si dhe mbështetje të lëvizjeve logjistike të NATO-s për operacione dhe stërvitje”, kanë shkruar ambasada.

Tutje ata kanë thënë se janë krenar për partneritetin, ashtu siç e kanë quajtur, të fortë me Shqipërinë në fushën e mbrojtjes.

https://www.facebook.com/usembassytirana

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Qeveria e Kosovës i reagon KE-së: Liberalizimi me pasaporta serbe qëllimkeq
Next post Mustafi për targat RKS: Kosova shfaqet në çdo skaj të Luginës së Preshevës