Home » Lajme, Opinione » Me të vertetë , ku jemi ? Cili është Nuri Bexheti ?

Me të vertetë , ku jemi ? Cili është Nuri Bexheti ?

Nuri Bexheti  ballinaLibri i turpit i Nuri Bexhetit

Ajo që më nxiti të shkruaj , dhe të pyes se me të vërtetë ku jemi është ajo që lexova pë Ligen greko -amerikane në Çikago , dhe ndarjen e çmimit për 50 student të rinj greko-amerikan “ të cilët do ta zbardhin të ardhmen greke”. Salla ishte mushur , nga familjarët dhe miq te filohelenizmit për ndarjen e shpërblimit vjetor “”best and brightest””
“ më të mirët dhe më të shkelqyerit” Qellimi atdhetar grek që tërinjt greko-amerikan të mos skputen nga rrënja e tyre dhe ruajten e trashegimise se helenike Por pa e ngarkuar shkrimin ne fund të tij do ta listen e pjesëmarrsëve.
Me të vërtetë ne ku jemi ? dhe cili është Nuri Bexheti ?
“FRM siguron se herët apo vonë, në Kosovë do të triumfojë Islami. Edhe pse Kosova sot është nën sundimin e Perëndimit të Krishterë, një ditë kur të fitojë pavarësinë dhe të çlirohet nga sundimi i huaj, pjesë e pavarësisë së Kosovës do të jetë edhe fitorja e Islamit mbi Laicizmin,”
Në shtypin ditor kam lexuar : Ish-prorektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Nuri Bexheti, në një intervistë të vitit 2014 në Klan Kosova kishte deklaruar se shqiptarët i kanë zgjeruar territoret në saje të Perandorisë Osmane. Doktori i Historisë, Bexheti, ndër të tjerash ka thënë se Kosova ia ka parë hairin më tepër osmanlinjve se disa shteteve tjera dhe se nuk ka asgjë të keqe nëse e pranojmë këtë fakt që, sipas tij, është i pamohueshëm, transmeton Telegrafi.
Në mënyrë indirekte , Nuri Bexheti e perkrahë “Pasi Laicizmi-Katolik nuk është feja e shumicës së popullit të Kosovës por është fe e masonëve të Francës, ne bëjmë thirrje që në Kushtetutën e vendit tonë, feja zyrtare e vendit të vendoset Islami.(FRM )
Bexheti është njohës i mirë i rrethanave historike, ndërsa çmohet edhe studimi i tij i doktoratës që ndërlidhet me shqiptarët dhe rrethimin otoman të Vjenës. ( sa keq !)
-“Shtrohet pyetja a u zgjeruan territoret shqiptare me ardhjen e osmanlinjve ne Shqipëri? Ka teza të ndryshme të ngritura nga historianë vendorë dhe botërorë, të tillë si Hasan Kaleshi, i cili thotë se ‘shqiptarët ia kanë parë hairin turqve, se u zgjeruan me territore’. Kjo nuk ka asgjë të keqe të thuhet, pasi çdo shtet zgjerohet dhe tkurret”.- thot Nuriu .
Viti i lindjes 1962, vendi i lindjes – Tetovë – Maqedoni – Individ nga Ballkani, është përshkrimi për Bexhetin. Ai është pjesë e listës së zezë që nga vitit 2001 me vendim të presidentit Bush.
Në një bisedë në Interaktiv, e ka pranuar se është dënuar nga Agjencia Kundër-Korrupsionit për mosdeklarimin e pasurisë sa ishte këshilltar politik i ministrit të Arsimit, Ramë Buja.
Më parë, Bexheti ka qenë edhe këshilltar politik i ish-ministrit të Arsimit, Enver Hoxhaj, kurse në kohën e luftës në Kosovë ishte pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. “ ( çfarë ishte qëllimi i tij në Luftën e Kosovës?)
IshPro – rektori i Universitetit të Prishtinës, Nuri Bexheti është duke u irionizuar me të madhe nëpër rrjetet sociale, pasi që në një emision mundohej t’i arsyeton skandalet që ka përfshirë UP – në javëve të fundit. Një pjesë e shkëputur në video nga intervista e tij e dhënë për “Interaktiv” po shpërndahet me tituj ironizues si: “Pjese te zgjedhura nga Intervista e prorektorit te Universitetit te Prishtines dhe shkencetarit te heshtur Nuri Bexheti ne emisionin interaktiv ne KTV”, apo “Pjese te zgjedhura filozofike dhe shkencore nga prorektori Nuri Bexheti”.
“Kujtojmë se një deklaratë që ndërlidhet me pushtimin turk të Kosovës, por shumë ekstreme – përderisa e thotë bazuar me bindjet fetare e jo të faktografisë historike (sipas tij, në Kosovë gjatë vitit 1445 kanë qenë vetëm një për qind shqiptarë; turqit i kanë sjell shqiptarët në Kosovë dhe me pastaj iu kanë dhënë toka atyre) – e ka dhënë edhe imami i xhamisë “Suzi Qelebi” në Prizren, Irfan Salihu,
Fol Irfani , fol Nuriu!
http://lugina-lajm.com/2015/04/dr-i-historise-nuri-bexheti-mendon-si-hoxhe-irfan-salihu-shqiptaret-u-zgjeruan-me-territor-ne-kohen-e-osmanlinjeve-video/

Ish-prorektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Nuri Bexheti, në një intervistë të vitit 2014 në Klan Kosova kishte deklaruar se shqiptarët i kanë zgjeruar territoret në saje të Perandorisë Osmane.
Por , Nuriu nuk është vetëm , E njifni Blerim Shalën ? : “Pavarësia e Shqipërisë fillimisht ka filluar si pavarësi nga Perandoria Osmane. Nëse i shihni dokumentet të cilat kanë dalur tash në shesh, kërkesa për pavarësi të Shqipërisë, ka përfunduar si kërkesë imediate e Ismail Qemalit për të shpëtuar nga Serbia, dhe jo nga Perandoria Osmane. Perandoria Osmane për më shumë e ka lejuar që të shpallet pavarësia, sipas dokumentacionit të fundit. Ky fakt gjithmonë e ka paracaktuar fatin e shtetit shqiptar, shumë më tepër sesa raportet greko-shqiptare, sepse ne zakonisht i balansojmë këto. Në 1912-tën, kur është shpallur pavarësia e Shqipërisë, Serbia i ka kontrolluar rreth 70 për qind të territoreve etnike shqiptare ,ka deklaruar Blerim Shala.

Fahri Xharra,02.09.15
Gjakovë

 

P.S .Noted as Chicago Greek-American Community’s most illustrious social event, a number of clergy, political and civic leaders attended, including: His Grace Bishop Demetrios of Mokissos, Amb. Anastasios Petrovas, Consul General of Greece in Chicago, and Alderman Richard Mell.  Also in attendance were the Honorable Maria Pappas, Cook  County Treasurer, the Honorable Judge James Booras, the Honorable Judge Peggy Chiampas, the Honorable Judge Anna Helen Demacopoulos-Kosmas, Mrs. Maryanna Spyropoulos, Commissioner of the Water Reclamation District of Greater Chicago, Mr. Michael Halikias, Mr. John P. Calamos Sr., 2007 Paradigm Award Recipient and Chairman and CEO of Calamos Investments, Mrs. Eleni Bousis, President of theGreek American Rehabilitation & Nursing Centre, Mr. Demetrios Kozonis, Chairman of the Chicago Sister City – Athens Committee, Mr. Endy Zemenides, Senior Advisor to Illinois State Treasurer Alexi Giannoulias and Vice President of The International Coordinating Committee “Justice for Cyprus” and Mr. Gregory Pappas, President of the Greek America Foundation, as well as members of the clergy, officers of universities and educational institutions,

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress