Mediat serbe: Tri ditët e ardhshme më të vështirat në 10 vitet e fundit

Read Time:1 Minute, 31 Second

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, sonte ka takuar përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Beogradit-Prishtinë, Miroslav Lajçak. Pas takimi nuk ka pasur adresim për medie dhe detajet tjera nuk janë publikuar.

Sipas mediave serbe, Vuçiqit dhe Lajçakut iu bashkua në takim edhe shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq. Takimi me evropianin Lajçak,  vjen në një kohë kur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë u rritën sërish për shkak të mosmarrëveshjeve rreth regjistrimin e automjeteve me targa serbe në Kosovë.

Ky takim po ashtu u zhvillua edhe pasi autoritetet e Kosovës kanë suspenduar komandantin rajonal të policisë për veriun, Nenad Gjuriq, pasi ky i fundit ka refuzuar t’i zbatojë “qortimet për targat” të aplikuara nga Qeveria e Kosovës.

Pas suspendimit të Gjuriqit, Vuçiq ka biseduar me përfaqësuesit serb nga Kosova, të cilit tani paralajmërojnë mundësinë e largimit nga institucionet e Kosovës, për çka do të vendosin nesër.

Lidhur me situatën në Kosovë në Beograd ka pasur disa takime.

Nesër, më 5 nëntor, do të mbahet mbledhja e veçantë e Qeverisë së Serbisë ku për situatë në Kosovë do të flas presidenti Vuçiq. Pastaj ai do të ketë edhe takime me ambasadorët e Rusisë dhe Kinës, ndërsa është paralajmëruar edhe takimi me kreun e Kishës serbe.

Sipas raportimeve, Vuçiq ka anuluar të gjitha udhëtime jashtë vendit. Më herët presidenti serb tha se është i shqetësuar pas deklaratave të zyrtarëve evropianë dhe se së shpejti do ta informojë opinionin për siç tha ai “presionet dhe vendimet e vështira”.

Media të afërta me pushtetin raportojnë se ‘tre ditët e ardhshme janë më vështirat në 10 vitet e fundit’.

Sipas analistëve, BE-ja dëshiron përparim në zgjidhjen e problemit të Kosovës, ndërsa po vërehet se negociatat po përshpejtohen, e veçanërisht tani kur propozimi franko-gjerman është në tavolinën e negociatave edhe me përkrahje nga Komisioni Evropian.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Goran Rakiq: S’ka më kthim mbrapa, pasnesër protesta e parë
Next post Serbët argohen nga institucionet e Kosovës