Home » Lajme, Ndërkombëtare » Merkel kundër, Macron dhe KE pro, Putini stepet dhe pret përfitim

Merkel kundër, Macron dhe KE pro, Putini stepet dhe pret përfitim

Me titullin “Serbia dhe Kosova duhet ti shkëmbejnë territoret” artikulli i medias së njohur gjermane “Deutschlanfunk.de” shkruan për ngjarjet e fundit të dialogut mes dy presidentëve: Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq.

“Një pajtim mbi Ballkanin kërkojnë ta arrijnë presidentët e Serbisë dhe Kosovës – një korrigjim kufijsh mes shteteve. Megjithatë, mbi Ballkan sundon një dyshim i madh: serbët, njashtu edhe shqiptarët kanë frikë nga jo-stabiliteti”.

Pasi përmenden figurat që janë shprehur kundër shkëmbimit të territoreve, mes tyre edhe shefi i PDK dhe kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, media gjermane shkruan se është “koha për një marrëveshje të madhe mes dy burrave të fuqishëm”. Ata e dijnë se do qëndrojnë përgjithmonë në pushtet, nëse fitojnë mbështetjen e Komunitetit Ndërkombëtar.

Siç dihet te komuniteti ndërkombëtar nuk ka më në qendër të vëmendjes zënkat dhe interesat e shoqërive të vogla. Por është presidenti francez, Emmanuel Macron dhe Komisioni Europian, të cilët “fuqishëm mbështesin shkëmbimin e territoreve.” Kundër kësaj ideje është kancelarja gjermane Angela Merkel, dhe me pak më entuziasëm edhe kryeministrja britanike Theresa May.

“Presidenti rus stepet. Në fakt ai është përfituesi më i madh i ndonjë marrëveshjeje: nëse Rusia dhe Serbia njohin pavarësinë e Kosovës, atëherë duhet të vlejë edhe e kundërta, njohja e aneksimit të Krimesë prej amerikanëve. Përshpëritjet në Portën e Lartë të Stambollit dëgjohen deri në Luginën e Preshevës, thuheshte në kohën osmane. Por kjo nuk vlen për banorët e Ballkanit nga përshpëritjet në fshatrat malorë të Tirolit,” e përmbyll media gjermane duke kujtuar bisedën e parë të para disa javëve rreth korrigjimit të kufijve mes presidentëve Thaçi dhe Vuçiq në Tirolin Jugor.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch