Home » Lajme, Vendore » Ne bijte e kombit a keni ne shpirt tradhetine

Ne bijte e kombit a keni ne shpirt tradhetine

Avni Ajeti
Se demarkacioni dhe zajednica serbe janë produkt I qeverise zyrtare te Kosoves me nuk ka asfar dyshimi. Pse themi keshtu? Sepse kundershtari me I denje I ketyre dy tradhetive mbi popullin shqiptare Ramush Haradinaj per te saten here u prolongua nga gjykata franceze. Dhe tani shihet kjarte se kjo po behet per te kaluar keto dy monstrume ne qetesi dhe me kundershtaret e burgosur.
Pra po ndodh nje process dhe burgosje politike ne te cilen jane te involvuar shume klane nacionale
e nderkombetare me nje mekanizem te vetem veprimi, duke lincuar personalitet e verteta te kombit.
E tani shtrohet pyetja ne ceshtjen se a ka kombi gjenerata tjera qe dijne dhe munden t’I ndalin proceset e demshme per Kosoven? Mendoj dhe besoj thelle se ka, madje ka te atille qe edhe me gjak e jete I mbrojne ato cfare vet I kane arritur.
Lehte bene kompromise Isa Mustafa e Hashim Thaci sepse jane te korruptuar e te shantazhuar , po ashtu te kercenuar edhe me burg!!! Sepse keta dolen ne mal “ Pa e vrare askend”. Keta asgje nuk I dhane luftes! Anasjelltas edhe e penguan dhe po e pengojne per dite. Per kete arsye keta te dy japin toka shqiptare ne menyren e Esat Toptanit. Po nje fakt po e harrojne: “ Po I bejne pazaret pa hangjine”
Nese Ramushi kundershton demarkacionin dhe zajednicen ai eshte I lire t’a beje kete sepse kaloi neper gjykatat nderkombetare pa mundur te denohet ndersa keta Isa Mustafa dhe Hashim Thaci perkundrazi duhet qe ti aprovojne dhe nuk e kane te sigurt shpetimin nga aktakuza. Bile Isa Mustafa do te kaloi nje dite I gjalle apo I vdekur neper te ashtu quajtuarin “Ilustrim” si ish agjent I UDB-se.
Megjithate neve pas ketyre ndodhive dhe neper procese demtuese per Kosoven I bejme thirrje popullit qe te involvohet fuqishem ne parandalimin e cdo te keqeje qe I vjen Kosoves nga keta Sallahan e kriminel qe ne mesin e dites ne tavoline demtojne krenarine tone kombetare dhe sakatosjen e shtetit.
Dhe nese te gjitha sfidat deri me sot I kane kaluar por konsekuenca le ta dijne se keto I kane ketu e tutje te pameshirshme nga vet populli. Dhe nese mendojne se kante te bejne vetem me nje gjenerate, gabohen rende! Le ta dijne se kane te bejne – a ju kujtohen vitet e 90-ta te Zahir Pajazitit kur policet serb frikesoheshin nga hija e vet.
Ashtu e kane sjell punen keta dilingjinje te cilet dita me dite po I shterrin menyrat paqesore e politike.
Ne bijte e kombit, them keshtu sepse ndjejme pergjegjesine kombetare, ju paralajmrojme mbase per here te fundit sa nuk eshte bere vone: “ Vendosne gishtin ne koke” sepse po luani me fatin e shtetit.
Dhe nese e keni ne shpirt tradhetine, shitjen e pasurise, shiteni te tuajen mbani parate per burgjet qe ju presin.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch